Hem | Företag | Näringsdepartementet på studiebesök i Håbo

Näringsdepartementet på studiebesök i Håbo

Genom
teckensnitts storlek: Decrease font Enlarge font

Amalia Syrén, kansliråd och Tomas Engholm, chef för kommunikationssekreteriatet på Näringsdepartementet var på studiebesök i Håbo kommun under tisdagen.

Amalia Syrén och Tomas Engholm lyssnade engagerat på presentationer från eleverna. Amalia Syrén och Tomas Engholm lyssnade engagerat på presentationer från eleverna.


De var här för att träffa Håbo Marknad och få en inblick i det arbete som Håbo kommun gör med Entreprenörskap i skolan.

Ann-Mari Sundgren och Per Andersson valde dels att visa arbetet i praktiken på Potentiaskolan sedan berättade Ann-Mari om arbetet som görs på alla skolor i Håbo kommun, totalt 8 aktiviteter från årskurs 2.

Projektet ”Din väg till eget företag” för årskurs 8 och 9 där eleverna under 12 lektionstimmar får komma på en affärsidé och även göra en budget är ett av de populäraste aktiviteterna, som drivs i skolorna Västerängen, Gransäter, Futurum och Potentia. Över 80 % av de berörda eleverna är med i projektet.

Under studiebesöket på Potentia visade de olika företagen upp sina affärsidéer, allt från Hunddagis till Anläggningsbolag.
Efter presentationen bjöd elever och läraren Christina Lundin på mingel med snittar och saft.

Mer bilder på http://www.habo.se/sv/Naringsliv--Arbete/Aktuellt/Naringsdepartementet-pa-studiebesok-i-Habo/


Prenumerera på kommentarer Kommentarer (0 Skickat)

totalt: | visar:

Kommentera

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Vänligen knappa in koden som finnes i bilden:

Captcha
  • E-posta till en vän E-posta till en vän
  • Utskrifts version Utskrifts version
  • Oformaterad text Oformaterad text

Välkommen till Sollanns terapier

SB Rör & Produktion AB

Löser dina datorproblem



the zeitgeist movement

Taggar:

per andersson, Näringsdepartement, Potentiaskolan, Ann-Mari Sundgren, Amalia Syrén

Bedöm denna artikel:

0
Bålsta Kabel TV