Politikerdebatt på frukostmöte
Nära hundra personer lyssnade på tisdagmorgonens politiska debatt om näringslivsfrågor på Lastberget.

Med bara ett par veckor kvar till valet var det logiskt att höstens första frukostmöte till stor del handlade om politik.
Marknadsbolagets nye vd inledde morgonen efter att Linda Nordin från Lastberget Konferens hälsat alla välkomna. Leif berättade om sin bakgrund och intrycken av Håbo efter tre veckor på sin nya tjänst. Den första tiden har varit intensiv och lärorik.
Alexander Johansson och Monica Johansson från Reddita Företagsservice AB berättade att företaget just flyttat till nya lokaler i Västerskog och att man söker både nya medarbetare och uppdrag inom ekonomi och bokföring. Läs mer om Reddita här.
Kia Mohebi från ALMI Företagspartner berättade därefter om det nya mentorporgrammet som man startar upp under oktober månad i samarbete med Håbo Marknads AB och som pågår under ett år. Projektet rekryterar just nu både mentorer och adepter från Enköping och Håbo. Läs mer om mentorprogrammet här.
Fridegårdsgymnasiet har i höst startat upp idrottsutbildningar under namnet Håbo Sport Academy och rektor Karin Franzén Bohman pratade om hur man med hjärta och träning får resultat och framgång. Läs mer om Fridegårdsgymnasiet och Håbo Sport Academy här.
Därefter tog politirkerutfrågningen vid, där Petra Forsström från SustainYourValue var moderator. Deltagande i debatten var Håkan Welin Fp, Leif Lindkvist V, Leif Zetterberg C, Agneta Hägglund S, Fred Rydberg KD, Owe Fröjd BP, Bengt Björkman SD, Marta Obminska M och Christian Nordberg MP. Många pratade om Håbos stora behov av fler bostäder, även infrastrukturen som pendeltågstrafiken mot Stockholm och bredbandsutbyggnaden togs upp av flera. Alla politiker var eniga i fråga om marknadsbolagets viktiga roll för det lokala näringslivet.
Håbo Marknads AB


Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Axberger berättar om Palme-utredningen på Håbo bibliotek 13 Mar 2023 | Omvärlden
- Likpredikningar digitaliseras i nytt projekt - banar väg för ny forskning 11 Jan 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Besök Fridegårdsgymnasiet på öppet hus 11 Jan 2023 | Skola
- Sju av tio barngrupper större än rekommenderat i Håbo 27 Okt 2022 | Skola
- Bra saker att tänka på då du ska köpa köksfläkt 25 Okt 2022 | Övriga Nyheter
- Lär känna familjen Knyckertz på Fridegårdsfestivalen 07 Okt 2022 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Vill din förening arbeta för ett tryggare Håbo? 27 Sep 2022 | Föreningsnytt
- Kulturfestival för barn och unga inleder läslovet i Håbo 05 Sep 2022 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- LEKTAJM på lekparken Banankontakt 24 Aug 2022 | Övriga Nyheter
- Fullspäckat program på Håbo festdag - begränsad parkering närmast centrum Parkeringsskylt och skylt med Bålsta centrum 24 Aug 2022 | Övriga Nyheter
- Vinkylare som passar dig! 24 Aug 2022 | Övriga Nyheter
- Ny kommundirektör i Håbo kommun 11 Aug 2022 | Kommuninfo
- Fullsatt på Morgonsoffan på Brunnsta 10 Jun 2022 | Kommuninfo
- Vad är CFDS och varför är FXORO en bra plattform att investera med? 10 Jun 2022 | Övriga Nyheter
- Ny översiktsplan antagen 19 Maj 2022 | Kommuninfo
- Underbara trämöbler 19 Maj 2022 | Övriga Nyheter
- Spelinspektionen uppdaterar Spelpaus.se 06 Maj 2022 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun får fortsatt höga poäng i kundnöjdhet 06 Maj 2022 | Kommuninfo
- Privat läxhjälp som hjälper dig att nå dina mål 21 Apr 2022 | Övriga Nyheter
- Funderar du på att boka en resa till USA? 30 Mar 2022 | Övriga Nyheter
Alla partier var inbjudna till kommunens marknadsbolags frukostmöte.
Frukostmötet är ett öppet möte den första tisdagen i varje månad, det behövs ingen anmälan. Mötet är i första hand en träffpunkt för kommunens företagare och kommunens politiker och har funnits i många år.
Marknadsbolaget kom till efter en motion från Bålstapartiet om inrättandet av en näringslivs-och turistkommitté för många år sedan.
I dag på förmiddagen har politikerna haft en debatt för alla gymnasieelever, vi har inte försökt att gömma den heller, men denna gång var det skolan som bjöd in till debatt och målgruppen var alla elever. (troligtvis kommer den att finnas på skolans hemsida om man vill se den, den är inte hemligstämplad:)
Ha det
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).