Hem | Övriga Nyheter | Sport | Toppolitiker in i Bålsta Hockeys styrelse

Toppolitiker in i Bålsta Hockeys styrelse

image

Klubbens nya styrelse förstärktes med oppositionsrådet Agneta Hägglund (S) som blev ordinarie ledamot vid sammanträdet i början av sommaren.

Mats Mattsson, ordföranden i klubben, yttryckte sin glädje över att föreningens styrelse förstärktes med personer som förutom brinnande intresse för den lokala hockeyn även har starka band till det lokala nätverket inom Håbo.

Bålsta HC drivs som ideell förening, som bedriver utbildning och tävlingsverksamhet inom barn, ungdom, junior, senior, veteran hockeyn samt samarbete med Fridegård och vårt hockeygymnasium och vars syfte  är dels att ge barn och ungdomar en positiv och härlig kontakt med en underbar och fantastisk idrott - ishockey.

Ny styrelse – Bålsta HC 2015-2016

Mats Mattsson, Ordförande
Claus Steenstrup, Ord ledamot
Kalle Hellgren, Ord ledamot
Pär Åhrström, Ord ledamot
Peter Danielsson, Ord ledamot
Agneta Hägglund, Ord ledamot
Bengt Karlsson, Ord ledamot
Annelie Stenberg, Ord ledamot
Eva Forsberg, Suppleant
Thomas Holmer, Suppleant

Attila Gal
HåboPortalen