Efterskänkt fordran till Bålsta taxi lagligt
Genom 25 Jun 2015
Kommunens beslut att efterskänka ca 300 000 kronor till Bålsta taxi var inte lagbrott, skriver Enköpings-Posten idag, efter en dom i förvaltningsrätten.
Läs vidare i dagens Enköpings-Posten genom att klicka på länken: http://eposten.se/habo/2015/06/24/det-var-lagligt-att-skanka-efter
Tidigare på HåboPortalen:
24 Jan 2015
Kommunbeslut kan vara olagligt
10 Jan 2015
Fult påhopp på Bålsta Taxi
Attila Gal
HåboPortalen


Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Ny översiktsplan antagen 19 Maj 2022 | Kommuninfo
- Paul Silander är Årets Företagare i Håbo 06 Maj 2022 | Företag
- Håbo kommun får fortsatt höga poäng i kundnöjdhet 06 Maj 2022 | Kommuninfo
- Sträckan med ett körfält för Stockholmsvägen förlängs och Kalmarvägen stängs av 24 Jan 2022 | Kommuninfo
- Enkät om företagsklimat till företagen 12 Jan 2022 | Företag
- Julsånger på äldreboendena 28 Dec 2021 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Stipendier till Läraskolan, Potentia och Gröna Dalenskolan 28 Dec 2021 | Skola
- Företagare lärde sig om sociala medier 27 Okt 2021 | Företag
- Bålsta Bryggeri AB i konkurs i Håbo 26 Okt 2021 | Företag
- Trots pandemin – rekordmånga nya företag i Håbo 26 Okt 2021 | Företag
- Smarta val vid hemprojekt 18 Okt 2021 | Övriga Nyheter
- Denise Gustafsson får Håbo kulturstipendium 07 Okt 2021 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Snart börjar anläggningen av aktivitetsparken i Bålsta 01 Sep 2021 | Övriga Nyheter
- Elitidrott i vår närhet 01 Sep 2021 | Sport
- Vad är hårserum? 01 Sep 2021 | Övriga Nyheter
- Konstutställning Hästkrafter 26 Jul 2021 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Är du orolig över din hälsa? 26 Jul 2021 | Hälsa
- Reflexväst med tryck: nytta och marknadsföring i ett! 23 Jul 2021 | Övriga Nyheter
- Slutrapport: Etapp 1 i Tvåhus-området är genomförd 21 Jul 2021 | Övriga Nyheter
- Att tänka på vid värmebölja 21 Jul 2021 | Hälsa
1
Visar
1 - 20
av
2708
Men fördelen är ju att vi fått ett besked om det var ett lagligt beslut eller ej och förhoppningsvis ett slut på detta i debatten.
Som jag ansåg, och tidigare skrivet här på portalen, så var det detta det minst dåliga förslaget att göra i den uppkommna situationen.
Det var ett just anbudsförförfarande i detta fallet men det inget annat taxibolag som lämnade in anbud på dessa transporter, hade det varit det hade man inte kunnat efterskänka dessa pengar utan att bryta mot upphandlingsreglerna.
Problemet var att dom fakturerat lite för mycket under fyra års tid och inte hade möjlighet att betala tillbaka allt på en gång utan stora konsekvenser.
Om dom gjort konkurs så hade det drabbat kommunen som inte fått ut de 600.000 kronor som kommunen blev lovade att få tillbaks om man efterskänkte resten, samtidigt som kommunen skulle stå utan skolskjutsar, färdtjänst och sjukresor tills ny leverantör upphandlats. Så vid en samlad bedömning så var detta det bästa för stunden.
Att sedan Bålsta Taxi fakturerat för mycket och att kommunen inte hade koll på detta finns det inget försvar för, internkontrollen har brusit å det grövsta och jag förutsätter att kommunens tjänstemän ser till att detta inte händer en gång till (denna faktiska internkontroll är inget politiskt arbete, utan skall skötas av kommunens tjänstemän inom ramen för deras ordinarie arbetsuppgifter)
Trevlig helg
PS
Detta var ett försök till en sakupplysning och det skall bli spännande att se hur lång tid det tar innan jag kommer att kritiseras för detta inlägg, eller hur lång tid det tar innan någon kommer att nedvärdera andra personer på grund av detta, mitt inlägg
DS
Här har du min välsignelse, att välja mellan pest och kolera är inte lätt. Här har kommunens internkontroll fallerat totalt och lämnat problemet för andra att besluta. Att efterskänka 300 000kr i detta läge var helt korrekt med tanke på de konsekvenser som kunnat inträffa.
Jag hoppas att du inte ser detta som kritik mot dig, men ibland har jag svårt att förstå vem som sitter med ansvaret. Är det politikerna eller tjänstemännen. Politikerna borde ju ha ansvaret det är ju er vi kan rösta fram.
Jag förstår inte heller hur man kan se nära en miljon som ett litet faktureringsmisstag från ett företag med en omsättning på knappt fyra miljoner om året enligt rating.se. För mig känns det som om Bålsta taxi blåst kommunen.
Kommunen har en upphandlingsavdelning, alla anbud måste annoseras ut enligt gällande lagar och EU-direktiv, men det fanns inget annat taxibolag som ville ha det, eller troligtvis klarade av att sköta detta i kommunen. Taxi 020 kör vad jag vet i Upplandsbro men verkade inte intresserade att även köra här.
När det gäller Bålsta taxi så är det bara en beställningscentral, därav den låga omsättningen. Beställningscentralen äger avtalet och garanterar att avtalet skall fullföljas. Själva transporterna utförs av egna företagare med egna bilar och egna företag som fakturerar beställningscentralen som i sin tur fakturerar kommunen.
Hade beställningscentralen satts i konkurs hade avtalet fallit och beställningscentralen har ett så litet eget kapital så kommunen hade blivet blåst på resten av pengarna (beställningscentralen är bara ett enkelt AB med en enklel kontorslokal och växeltelefonister, som också hade fått gå)
Om det skulle kännas bättre för dig kan jag skriva ett inlägg om att jag tyckter att det var bra att göra en anmälan så det svenska maskineriet får arbeta lite och skapa lite arbetstillfällen för våra skattekronor.
Du har alldeles rätt, Håbo kommuns medborgare har inget behov av Bålsta partiet, det är bara en kostnad och har så varit i 20 år.
Rubriksättarna i E-P borde skämmas och skärpa till sig. Om det var lagligt eller ej har inte prövats! Förvaltningsrätten har enbart uttalat sig om kommunförvaltningens beslut är fattat i laga ordning, vilket framkommer klart om man läser reportaget. Om det är lagligt eller ej ligger inte under förvaltningsrättens beslutsområde, vilket också finns att läsa. Alltså, frågan kvarstår. Var det lagligt, eller ej?
Jan-Eric Hernkrantz
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).