LEKTAJM på lekparken Banankontakt
Den 10 september invigs lekparken Banankontakt. Det är en unik temalekpark som Håbo kommun byggt vid Åbergs museum. Lekparken är skapad av Tor Svae.
Lekparkens tema är bananer, inspirerat av Trazans och Banarnes värld. En plats för alla barn och vuxna som gillar att leka!
- För drygt 20 år sedan hade Electric Banana Band en superhit med låten Banankontakt och den har nu givit namn åt en alldeles, alldeles underbar lekpark med bananrutschkana, studsmatta, banansandlåda, banangungor , vattenlek och som grädde på bananmoset kan telningarna köra Olyckans ambulans. Nu är det LEKTAJM! säger Lasse Åberg.
På invigningen blir det musik med Trazan, Banarne och Zebran (Lasse Åberg, Klasse Möllberg och Janne Schaffer). Det blir även bandklippning, invigningstal, banangodis till alla besökare och annat kul för barn.
Tor Svae som skapat Banankontakt ligger även bakom flera andra välbesökta temalekparker. Ett exempel är Mulle Meckparken i Järvastaden med cirka 100 000 besökare per år. Tor har även skapat Trazankojan på Åbergs museum.
Invigning
När? Lördag 10 september klockan 13.00.
Var? Lekplatsen Banankontakt vid Åbergs museum i Bålsta.
Källa: Håbo kommun


Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Axberger berättar om Palme-utredningen på Håbo bibliotek 13 Mar 2023 | Omvärlden
- Likpredikningar digitaliseras i nytt projekt - banar väg för ny forskning 11 Jan 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Besök Fridegårdsgymnasiet på öppet hus 11 Jan 2023 | Skola
- 70 byggarbetsplatser i Uppsala län granskas för att stoppa mobbning och kränkningar 27 Okt 2022 | Företag
- Sju av tio barngrupper större än rekommenderat i Håbo 27 Okt 2022 | Skola
- Bra saker att tänka på då du ska köpa köksfläkt 25 Okt 2022 | Övriga Nyheter
- Lär känna familjen Knyckertz på Fridegårdsfestivalen 07 Okt 2022 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Vill din förening arbeta för ett tryggare Håbo? 27 Sep 2022 | Föreningsnytt
- Kulturfestival för barn och unga inleder läslovet i Håbo 05 Sep 2022 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fullspäckat program på Håbo festdag - begränsad parkering närmast centrum Parkeringsskylt och skylt med Bålsta centrum 24 Aug 2022 | Övriga Nyheter
- Vinkylare som passar dig! 24 Aug 2022 | Övriga Nyheter
- Ny kommundirektör i Håbo kommun 11 Aug 2022 | Kommuninfo
- Fullsatt på Morgonsoffan på Brunnsta 10 Jun 2022 | Kommuninfo
- Happy Homes är Årets Lokala Entreprenör 10 Jun 2022 | Företag
- Vad är CFDS och varför är FXORO en bra plattform att investera med? 10 Jun 2022 | Övriga Nyheter
- Ny översiktsplan antagen 19 Maj 2022 | Kommuninfo
- Underbara trämöbler 19 Maj 2022 | Övriga Nyheter
- Paul Silander är Årets Företagare i Håbo 06 Maj 2022 | Företag
- Spelinspektionen uppdaterar Spelpaus.se 06 Maj 2022 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun får fortsatt höga poäng i kundnöjdhet 06 Maj 2022 | Kommuninfo
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).