Låt Håbo bli en föregångskommun när det gäller återanvändning av begagnade kläder
I Sverige förbrukar vi idag 24 kilo textilier/person och år, vilket är bland de högsta siffrorna i världen. 70 000 ton kläder och textilier, motsvarande 8 kg/person, hamnar varje år i hushållssoporna och enbart 3 kg/person lämnas in till välgörenhetsorganisationer för vidare bruk.

Eftersom kläder ofta består av olika typer av materialblandningar så går dessa i regel inte att materialåtervinna på samma sätt som t.ex. papper, utan den enda lösning som gäller idag är förbränning. Jag tycker att detta är ett gigantiskt slöseri med resurser. Åtminstone hälften av de kläder som vi av olika anledningar lämnar ifrån oss går att återanvända. Det gäller bara att skapa ett fungerande kretslopp. I höstas lämnade jag in ett Medborgarförslag med syfte att skapa ett kommunövergripande insamlingssystem för att skapa förutsättningar för ett storskaligt kommersiellt utbud av begagnade kläder. Tyvärr föll inte förslaget i god jord varken hos den kommuntjänsteman som beredde ärendet eller bland en majoritet av ledamöterna i Miljö- & tekniknämnden. Ärendet kommer slutligen att avgöras i Kommunfullmäktige, troligen vid junimötet.
Mitt budskap till er Kommunfullmäktigeledamöter blir därför att återremittera ärendet till Miljöteknik. Låt innehållet i förslaget integreras med den nya avfallsplanen som är på gång och koppla även in Marknadsbolaget. De kan säkert vaska fram företagare som vill arbeta med storskalig hantering och försäljning av begagnade kläder. Jag tror tyvärr inte att ideella välgörenhetsorganisationer som Röda Korset och Brödet & Fiskarna har tillräcklig kapacitet att storskaligt samla in och saluföra begagnade kläder. Det behövs en motor, ett vinstintresse, för att något skall hända. Det behövs också stöttning från kommunen för att skapa ett bra varuflöde samt tillgång till attraktiva lokaler för försäljningen av begagnade kläder.
Håkan Nihlman
Naturskyddsföreningen Håbo


Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Axberger berättar om Palme-utredningen på Håbo bibliotek 13 Mar 2023 | Omvärlden
- Likpredikningar digitaliseras i nytt projekt - banar väg för ny forskning 11 Jan 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Besök Fridegårdsgymnasiet på öppet hus 11 Jan 2023 | Skola
- 70 byggarbetsplatser i Uppsala län granskas för att stoppa mobbning och kränkningar 27 Okt 2022 | Företag
- Sju av tio barngrupper större än rekommenderat i Håbo 27 Okt 2022 | Skola
- Bra saker att tänka på då du ska köpa köksfläkt 25 Okt 2022 | Övriga Nyheter
- Lär känna familjen Knyckertz på Fridegårdsfestivalen 07 Okt 2022 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Kulturfestival för barn och unga inleder läslovet i Håbo 05 Sep 2022 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- LEKTAJM på lekparken Banankontakt 24 Aug 2022 | Övriga Nyheter
- Fullspäckat program på Håbo festdag - begränsad parkering närmast centrum Parkeringsskylt och skylt med Bålsta centrum 24 Aug 2022 | Övriga Nyheter
- Vinkylare som passar dig! 24 Aug 2022 | Övriga Nyheter
- Ny kommundirektör i Håbo kommun 11 Aug 2022 | Kommuninfo
- Fullsatt på Morgonsoffan på Brunnsta 10 Jun 2022 | Kommuninfo
- Happy Homes är Årets Lokala Entreprenör 10 Jun 2022 | Företag
- Vad är CFDS och varför är FXORO en bra plattform att investera med? 10 Jun 2022 | Övriga Nyheter
- Ny översiktsplan antagen 19 Maj 2022 | Kommuninfo
- Underbara trämöbler 19 Maj 2022 | Övriga Nyheter
- Paul Silander är Årets Företagare i Håbo 06 Maj 2022 | Företag
- Spelinspektionen uppdaterar Spelpaus.se 06 Maj 2022 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun får fortsatt höga poäng i kundnöjdhet 06 Maj 2022 | Kommuninfo
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).