Hem | Övriga Nyheter | Kommuninfo | Håbo kommun satsar på elbilar

Håbo kommun satsar på elbilar

Genom
teckensnitts storlek: Decrease font Enlarge font

Miljö- och teknikförvaltningen i Håbo kommun satsar på elbilar. Håbo kommun deltar i den samordnade upphandlingen av elbilar som Stockholm stad, Vattenfall och SKL har genomfört. Det ger Håbo kommun möjlighet att avropa elbilar till sin verksamhet.

Elbilar, snart även i Håbo Elbilar, snart även i Håbo


För att kunna köra elbilar krävs möjlighet att ladda bilarnas batteri. En del i det är att använda en laddstolpe som på ett säkert och effektivt sätt kan ladda en elbil.
Därför har Miljö- och teknikförvaltningen köpt en laddstolpe från företaget Park & Charge. Laddstolpen kommer att kunna ladda två elbilar och vara placerad vid
parkeringen för verksamhetsbilar vid kommunhuset.

Miljö- och teknikförvaltningen kommer nu att avropa fyra till fem elbilar. Därefter har förvaltningen som avsikt att under 2013 införskaffa ytterligare en till två elbilar.
Det medför att 2013 kan 25 procent av förvaltningens personbilar och lätta lastbilar vara elbilar.

Den största utmaningen för att nå målsättningen att bli en fossilbränslefri kommun är kopplat till de bränslen som våra bilar drivs av. Därför känns det självklart att vi
på Miljö- och teknikförvaltningen nu köper in en laddstolpe samt elbilar både för att främja utvecklingen av ny hållbar teknik samt för att visa vägen mot det Hållbara Håbo
enligt Anders Almroth förvaltningschef på Miljö- och teknikförvaltningen.

Källa: Håbo kommun


Prenumerera på kommentarer Kommentarer (0 Skickat)

totalt: | visar:

Kommentera

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Vänligen knappa in koden som finnes i bilden:

Captcha
  • E-posta till en vän E-posta till en vän
  • Utskrifts version Utskrifts version
  • Oformaterad text Oformaterad text

Välkommen till Sollanns terapier

SB Rör & Produktion AB

Löser dina datorproblem



the zeitgeist movement

Taggar:

Inga taggar för denna artikel

Bedöm denna artikel:

0
Bålsta Kabel TV