Håbo kommun uppåt i Svenskt Näringslivs ranking av företagsklimatet
Det handlar om en god dialog med vårt lokala näringsliv som också upplever att kommunen är tillgänglig och lyssnar, säger kommundirektör Tobias Arvidsson som en förklaring till varför kommunen klättrar på rankingen.

Idag släpper Svenskt näringsliv årets ranking av landets kommuner vad gäller företagsklimatet. Det lokala näringslivets allmänna omdöme om Håbo kommun har stigit från 2,71 till 3,05 och flyttar upp kommunen från förra årets plats 203 till 175:e plats i år. Kommunen klättrar alltså 28 placeringar och i och med det bryts också den nedåtgående trenden som har varit sedan 2012. Totalt fanns det 2115 företag i Håbo kommun 2018.
- Det här är ett genomslag för ett målmedvetet arbete för att skapa en god dialog och samförstånd med våra företagare, säger kommunstyrelsens ordförande Liselott Grahn Elg.
Det är det lokala företagsklimatet som är i fokus för foretagsklimat.se och varje år får cirka 60 000 företagare via Svenskt Näringsliv ge sina synpunkter på den egna kommunens attityder till företagande, kommunens service eller tillämpningen av lagar och regler.
Källa: Håbo kommun
Se rankningen här


Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Håbo kommun inleder vaccinationer på särskilt boende nästa vecka 08 Jan 2021 | Hälsa
- Martin Jacobson: I överlägsen ledning på svensk pokerlista 08 Jan 2021 | Omvärlden
- Logistik Bålsta: arbete med personal- och lastbilsparkering startar igen 4 januari 05 Jan 2021 | Övriga Nyheter
- Har du drabbats av åderbråck? 05 Jan 2021 | Hälsa
- Kan bli hårdare regler mot marknadsföring av spel 31 Dec 2020 | Övriga Nyheter
- Skeppsgården klar för inflyttning 21 Dec 2020 | Föreningsnytt
- Dahl Sverige AB bygger nytt centrallager i Bålsta 18 Dec 2020 | Övriga Nyheter
- Hur rent är vattnet i kranen? 18 Dec 2020 | Övriga Nyheter
- Goda möjligheter till idrott, motion och friluftsliv i Håbo Kommun 11 Dec 2020 | Övriga Nyheter
- Kommunfullmäktige sammanträder den 30 november 2020 23 Nov 2020 | Politik
- Coronaläget för Uppsala län: Skärpta lokala råd förlängs till 13 december 17 Nov 2020 | Hälsa
- Samtal om konspirationsteorier med författaren Kent Werne 20 Okt 2020 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Uppsala län har några av landets minsta barngrupper – men stora skillnader inom länet 23 Sep 2020 | Skola
- Ny berättarfestival för barn och unga i Håbo 17 Sep 2020 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Vad hände med spelarna i ESK? 16 Sep 2020 | Sport
- Härliga höst: en inomhus- och utomhussäsong 12 Sep 2020 | Övriga Nyheter
- Handikappanpassning vid Kalmarandsbadet 18 Aug 2020 | Övriga Nyheter
- Tvära vindar på spelmarknaden 18 Aug 2020 | Övriga Nyheter
- Stolpkonst på ICA Maxi Bålsta 26 Jul 2020 | Politik
- Svensk spelutveckling: från casinospel till 3D-teknik 13 Jul 2020 | Övriga Nyheter
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).