Postum utställning i Galleri Kvantum
Postum utställning i december Galleri Kvantum av den framlidna ICA Kvantum medarbetaren Kent Jeginder. Tekniken är intarsia.

Strax innan denna utställning skulle äga rum lämnade Kent jordelivet. En av Kents sista önskningar var att hans utställning skulle genomföras som planerat och att all försäljning av tavlorna oavkortat skulle gå till Cancerfonden.
Tavlorna har ett lägsta pris på 500kr och det är budgivning fram till sista december.
För nuvarande bud kontakta ICA Kvantum Bålsta på gallerikvantum@kvantumbalsta.se och berätta numret på den tavla som du är intresserad av.
Så skrev Kent om sin teknik (intarsia):
För fyra år sedan fick jag lust att lära mig att göra intarsia, eftersom min pappa hade arbetat med intarsiateknik som dekopör inom möbeltillverkningen. Jag gick en kurs hos Åsa Ingårda i Runtuna i Södermanland.
Infälld intarsia utförs genom att hugga och skära ut mönster i det underliggande materialet, varefter man fyller i med dekorationen som kan bestå av trä, sten eller metall.
Jag har gjort tavlor i olika träfanér med denna teknik. Lite som att lägga pussel med olika träslag.
Galleri Kvantum är ICA Kvantum Bålstas satsning på lokal konst.
Attila Gal
HåboPortalen


Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Givmilda kunder på ICA Maxi Bålsta 16 Apr 2021 | Företag
- Så skulle fastighetsskatten slå i Håbo: över 10 200 kr dyrare 10 Apr 2021 | Övriga Nyheter
- Få ditt hem att kännas som ett hotell 10 Apr 2021 | Övriga Nyheter
- Återvinningscentralen förlänger stängningen av bytesboden 28 Mar 2021 | Kommuninfo
- Välja rätt vitrinskåp 28 Mar 2021 | Övriga Nyheter
- Sparkcykeln – ett skönt och miljövänligt transportmedel 25 Mar 2021 | Övriga Nyheter
- Nu öppnar polisen receptionen i Bålsta igen 24 Mar 2021 | Blåljus
- Fridegårdsgymnasiet tog storslam på UF-mässan 17 Mar 2021 | Skola
- Restauranger tappar stort – men Håbo går mot strömmen 17 Mar 2021 | Företag
- Använd din anslagstavla på olika sätt 17 Mar 2021 | Övriga Nyheter
- Uppsala län spräcker sin koldioxidbudget om fem år – och utsläppen går åt fel håll 15 Mar 2021 | Omvärlden
- Kvinnor och hårtransplantation 15 Mar 2021 | Övriga Nyheter
- Inget arrangemang på valborgsmässoafton 12 Mar 2021 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fridegårdsgymnasiet tog storslam på UF-mässan 12 Mar 2021 | Skola
- Dags att söka sommarjobb! 12 Mar 2021 | Kommuninfo
- Gör det fint på uteplatsen 28 Feb 2021 | Övriga Nyheter
- Lärarnas löner efter i Uppsala 23 Feb 2021 | Skola
- Häftiga städer att besöka i Europa 23 Feb 2021 | Övriga Nyheter
- Skänk utrustning till Fritidsbanken 22 Feb 2021 | Ungdom
- Trädgårdsbänken – en skön funkis 22 Feb 2021 | Övriga Nyheter
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).