Håbo bibliotek lanserar ny webb
Den 11 december lanserar Håbo bibliotek en ny webb. Den har nytt utseende, nytt innehåll och framför allt nya funktioner.

- Det känns bra att kunna erbjuda alla medborgare en enkel, inspirerande och tillgänglig webb. På den nya webben kan besökarna till exempel ladda ner e-böcker och kolla på strömmande film från Cineasterna - dygnet runt, alla dagar om året, säger Sofia Wirström, bibliotekarie och ansvarig för bibliotekets webb.
På den nya webben finns det också massor av boktips och information om bibliotekets alla arrangemang.
Lanseringsfest
Den 11 december bjuder Håbo bibliotek in till lanseringsfest. Alla är välkomna! Klockan 13.00 är det bandklippning och sen pågår firandet fram till att biblioteket stänger klockan 19.
- Vi bjuder på dryck och tilltugg, det blir digital tipspromenad och vi finns på plats för att besvara eventuella frågor om den nya webben, säger Sofia.
Läs mer på bibliotekhabo.se
HåboPortalen


Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Busstorget flyttar tillbaka 11 Jan 2021 | Kommuninfo
- Håbo kommun inleder vaccinationer på särskilt boende nästa vecka 08 Jan 2021 | Hälsa
- Martin Jacobson: I överlägsen ledning på svensk pokerlista 08 Jan 2021 | Omvärlden
- Logistik Bålsta: arbete med personal- och lastbilsparkering startar igen 4 januari 05 Jan 2021 | Övriga Nyheter
- Har du drabbats av åderbråck? 05 Jan 2021 | Hälsa
- Inför nyår - Att tänka på när du använder fyrverkerier 31 Dec 2020 | Kommuninfo
- Kan bli hårdare regler mot marknadsföring av spel 31 Dec 2020 | Övriga Nyheter
- Skeppsgården klar för inflyttning 21 Dec 2020 | Föreningsnytt
- Dahl Sverige AB bygger nytt centrallager i Bålsta 18 Dec 2020 | Övriga Nyheter
- Hur rent är vattnet i kranen? 18 Dec 2020 | Övriga Nyheter
- Goda möjligheter till idrott, motion och friluftsliv i Håbo Kommun 11 Dec 2020 | Övriga Nyheter
- Kommunfullmäktige sammanträder den 30 november 2020 23 Nov 2020 | Politik
- Coronaläget för Uppsala län: Skärpta lokala råd förlängs till 13 december 17 Nov 2020 | Hälsa
- Samtal om konspirationsteorier med författaren Kent Werne 20 Okt 2020 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Uppsala län har några av landets minsta barngrupper – men stora skillnader inom länet 23 Sep 2020 | Skola
- Ny berättarfestival för barn och unga i Håbo 17 Sep 2020 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Vad hände med spelarna i ESK? 16 Sep 2020 | Sport
- Mattias Jonsgården – ny kommundirektör i Håbo 14 Sep 2020 | Kommuninfo
- Härliga höst: en inomhus- och utomhussäsong 12 Sep 2020 | Övriga Nyheter
- Handikappanpassning vid Kalmarandsbadet 18 Aug 2020 | Övriga Nyheter
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).