Hem | Övriga Nyheter | Sport | Mustaniemi - MaratonMannen

Mustaniemi - MaratonMannen

Genom
teckensnitts storlek: Decrease font Enlarge font

Det var en hel del spring i förra veckan för Bålsta Ik`s meriterade långdistanslöpare, Michael Mustaniemi.

målgången i ALJ Open | Foto: Privat målgången i ALJ Open | Foto: Privat


Michael var i tisdags kväll (4 okt 2011) och tävlade i ALJ Open på Stockholms Stadion. Distansen för kvällen var 10 000 m. Michael gjorde ett mycket bra lopp och kom i mål på en tredjeplats på nya personbästat 32.27,91.
Det var inte bara personbästa utan även Michael tredje klubbrekord den här säsongen. Det tidigare rekordet sattes innan Michael var född, 1984 av Ilpo Kettunen och löd på 34.22. Tidigare den här säsongen har Michael satt klubbrekord på 5 000 m och halvmaraton.

Michael Mustaniemi
Michael, som segrare i Bålstaloppet 2011 (halvmara)              Foto: Attila Gal

Michael sprang i lördags en ny halvmara i Bålsta, Bålstaloppet och har målet för resten av säsongen klart:

"Målet i år är att springa maraton under 2:30, och därmed närma mig Kettunens 25 år gamla maratonrekord på 2:29.24, i Frankfurt Marathon i slutet på denna månad."

Vi önskar honom givetvis lycka till i jakten på sitt fjärde klubbrekord för säsongen!

Rickard Karlsson
Bålsta IK


Prenumerera på kommentarer Kommentarer (0 Skickat)

totalt: | visar:

Kommentera

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Vänligen knappa in koden som finnes i bilden:

Captcha
  • E-posta till en vän E-posta till en vän
  • Utskrifts version Utskrifts version
  • Oformaterad text Oformaterad text

Välkommen till Sollanns terapier

SB Rör & Produktion AB

Löser dina datorproblem



the zeitgeist movement

Taggar:

michael mustaniemi

Bedöm denna artikel:

0
Bålsta Kabel TV