Hem | Övriga Nyheter | Sport | Toppolitiker in i Bålsta Hockeys styrelse

Toppolitiker in i Bålsta Hockeys styrelse

Genom
teckensnitts storlek: Decrease font Enlarge font

Klubbens nya styrelse förstärktes med oppositionsrådet Agneta Hägglund (S) som blev ordinarie ledamot vid sammanträdet i början av sommaren.

Toppolitiker in i Bålsta Hockeys styrelse Toppolitiker in i Bålsta Hockeys styrelse


Mats Mattsson, ordföranden i klubben, yttryckte sin glädje över att föreningens styrelse förstärktes med personer som förutom brinnande intresse för den lokala hockeyn även har starka band till det lokala nätverket inom Håbo.

Bålsta HC drivs som ideell förening, som bedriver utbildning och tävlingsverksamhet inom barn, ungdom, junior, senior, veteran hockeyn samt samarbete med Fridegård och vårt hockeygymnasium och vars syfte  är dels att ge barn och ungdomar en positiv och härlig kontakt med en underbar och fantastisk idrott - ishockey.

Ny styrelse – Bålsta HC 2015-2016

Mats Mattsson, Ordförande
Claus Steenstrup, Ord ledamot
Kalle Hellgren, Ord ledamot
Pär Åhrström, Ord ledamot
Peter Danielsson, Ord ledamot
Agneta Hägglund, Ord ledamot
Bengt Karlsson, Ord ledamot
Annelie Stenberg, Ord ledamot
Eva Forsberg, Suppleant
Thomas Holmer, Suppleant

Attila Gal
HåboPortalen

 Prenumerera på kommentarer Kommentarer (1 Skickat)

avatar
Håkan Sundström 09 Aug 2015
Vad är syftet med att välja in en politiker i hockeyns finrum som har så många politiska uppdrag att jag kan se stora svårigheter för henne att göra ett bra jobb på alla de posterna hon har i politiken, eller är syftet att hon ska driva igenom ett bygge av ny ishall som finns på deras agenda, eller kan det vara så att Agneta har stora idrottsliga kunskaper och väljs in i styrelsen av den orsaken?

Mats Ellman som idag har posten som vice ordförande har avsagts sig det uppdraget och att Agneta ska fylla den platsen tills vidare för att sedan överta ordförandeskapet när Mats Mattson avsäger sig uppdraget som ordförande i Bålsta Hockey? Det är med makt man kan förändra samhället.
totalt: 1 | visar: 1 - 1

Lämna kommentar

OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in

Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.

Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Vänligen knappa in koden som finnes i bilden:

Captcha

Bålsta Kabel TVProblem med avloppet?


SPF Seniorerna Håbo

SBA Svenska Bilauktioner AB

Basinkomst = Medborgarlön

the zeitgeist movement

Bedöm denna artikel:

0

Fler nyheter

1 2 3 4 5 > Visar 1 - 20 av 2693