Kaos förväntas vid pendlarparkeringen i Bålsta efter nyår
(Insändare) Med anledning av att Bålstatillägget tas bort för pendeltåget, kommer många pendlare att ta bilen till pendelstationen för att slippa det dyra UL tillägget inom Bålsta. Det stora kaoset kommer att uppstå till våren när den övre parkeringen stängs av för byggnation av det nya parkeringshuset och ett nytt resecentrum.

Den politiska alliansen såg den uppkomna situationen, när Bålstatillägget slopas och la en plan på att utnyttja scout tomten som ligger i anslutning till den nuvarande parkeringen och där iordningsställa parkeringsplatser för upp till 900 bilar. Detta togs upp i kommunstyrelsen i oktober för beslut, men röstades ner av oppositionspartierna S, BåP och SD. Beslutet är nu att bygga på befintlig parkering för ca 540 bilar. Hälften så många och var skall alla bilar ta vägen under byggnationen?
Nu frågar man sig varför oppositionen S, BåP och SD röstar på detta sätt och utsätter pendlarna i en kaotisk situation. Redan idag, utan ny SL taxa, är det svårt att hitta P plats på rimligt avstånd. De vet alla som av olika skäl inte kan ta de tidiga avgångarna. Det finns bara vad jag kan förstå en förklaring som är att skapa kaos, där alliansen får klä skott för den uppkomna situationen och i syfte att få röster vid valet 2018. Parkeringsbolaget kommer att skriva mängder av parkeringsböter som borde adresseras till Socialdemokraterna, Bålsta Partiet och SverigeDemokraterna i Bålsta.
Nej pendlar vänner och väljare i Håbo, vi måste få en ändring på detta och kräva att scouttomten redan nu görs i ordning för bilparkering. Då kan vi alla se fram emot våra pendlarresor med SL, och behöver inte jaga runt i Bålsta för att hitta en P plats för bilen.
Håkan Sundström


Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Fullsatt på Morgonsoffan på Brunnsta 10 Jun 2022 | Kommuninfo
- Happy Homes är Årets Lokala Entreprenör 10 Jun 2022 | Företag
- Vad är CFDS och varför är FXORO en bra plattform att investera med? 10 Jun 2022 | Övriga Nyheter
- Ny översiktsplan antagen 19 Maj 2022 | Kommuninfo
- Underbara trämöbler 19 Maj 2022 | Övriga Nyheter
- Paul Silander är Årets Företagare i Håbo 06 Maj 2022 | Företag
- Spelinspektionen uppdaterar Spelpaus.se 06 Maj 2022 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun får fortsatt höga poäng i kundnöjdhet 06 Maj 2022 | Kommuninfo
- Privat läxhjälp som hjälper dig att nå dina mål 21 Apr 2022 | Övriga Nyheter
- Funderar du på att boka en resa till USA? 30 Mar 2022 | Övriga Nyheter
- Eldsjälspris instiftas i Håbo 22 Feb 2022 | Övriga Nyheter
- Sträckan med ett körfält för Stockholmsvägen förlängs och Kalmarvägen stängs av 24 Jan 2022 | Kommuninfo
- Lampor är viktigt att ha i hemmet 24 Jan 2022 | Övriga Nyheter
- Enkät om företagsklimat till företagen 12 Jan 2022 | Företag
- Med kontorsmaterialet i fokus 12 Jan 2022 | Övriga Nyheter
- Julsånger på äldreboendena 28 Dec 2021 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Stipendier till Läraskolan, Potentia och Gröna Dalenskolan 28 Dec 2021 | Skola
- Få hjälp med att hitta en trygg nanny för hela familjen 27 Dec 2021 | Övriga Nyheter
- Allt fler äldre ska försörjas – Håbos försörjningskvot ökar näst mest i länet 01 Dec 2021 | Övriga Nyheter
- Välja rätt skäggprodukter 01 Dec 2021 | Övriga Nyheter
Skribentens insinuationer att oppositionen gör detta på rent jävelskap för att vinna valet 2018 är nästan lite komiskt, självklart inte, Alliansen gör allt de kan för att själva förlora valet, vi behöver inte göra något sådant:)
Majoriteten i kommunen (det vill säga oppositionen) har tagit det som vi tycker vara det bästa beslutet, bygg ett parkeringsdäck på den gamla parkeringen, inte på scouttomten, den tomten kan användas på sikt för tex. fler bostäder etc. och man slipper bygga en bro över vägen, både fult och dumt!!!
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).