Kommunstyrelsen föreslår ändringar i ägardirektiven för Håbohus, trots att majoriteten i håbohus styrelse inte vill det
(Insändare) Håbohus tjänstemän, tillsammans med Håbohus ordförande Leif Zetterberg (C) vill att Kommunfullmäktige ändrar bolagets ägardirektiv, detta trots att en majoritet av håbohus styrelse inte önskat att denna ändring införs.

Förslaget att tillskriva ägaren om nya ägardirektiv har inte heller varit föremål för något formellt beslut i styrelsen, förslaget har utarbetats och beslutats av enskilda personer vars agenda är okänd!
I det nya ägardirektivet kan styrelsen själva besluta, utan att fråga ägarna, det vill säga kommunfullmäktige, att sälja ut hyreslägenheter/fastigheter under förutsättning att beloppet inte överstiger 120 miljoner, och detta per styrelsemöte!
Just nu känns det hyfsat tryggt då nuvarande majoriteten styrelsen, Socialdemokraterna och Bålstapartiet hellre vill bygga fler bostäder, inte sälja mer bostäder, men denna styrelsesammansättning varar ju inte för alltid, vad kan hända sen?
På senaste kommunstyrelsemöte röstade Moderaterna, Sverigedemokraterna, Centerpartiet, Miljöpartiet, Kristdemokraterna och Liberalerna för detta förslag.
Bålstapartiet, Socialdemokraterna och Vänsterpartiet är emot förslaget.
Frågan avgörs slutgiltigt på kommunfullmäktiges möte måndag den 4 april i kommunhuset.
Mötet är öppet för allmänheten och börjar kl 19:00 med allmänhetens frågestund, det är bara för vem som helst att komma och fråga varför dessa partier vill genomföra denna ändring, eller om man har några andra frågor.
Owe Fröjd
Bålstapartiet


Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Likpredikningar digitaliseras i nytt projekt - banar väg för ny forskning 11 Jan 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Besök Fridegårdsgymnasiet på öppet hus 11 Jan 2023 | Skola
- 70 byggarbetsplatser i Uppsala län granskas för att stoppa mobbning och kränkningar 27 Okt 2022 | Företag
- Sju av tio barngrupper större än rekommenderat i Håbo 27 Okt 2022 | Skola
- Bra saker att tänka på då du ska köpa köksfläkt 25 Okt 2022 | Övriga Nyheter
- Lär känna familjen Knyckertz på Fridegårdsfestivalen 07 Okt 2022 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Vill din förening arbeta för ett tryggare Håbo? 27 Sep 2022 | Föreningsnytt
- Kulturfestival för barn och unga inleder läslovet i Håbo 05 Sep 2022 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- LEKTAJM på lekparken Banankontakt 24 Aug 2022 | Övriga Nyheter
- Fullspäckat program på Håbo festdag - begränsad parkering närmast centrum Parkeringsskylt och skylt med Bålsta centrum 24 Aug 2022 | Övriga Nyheter
- Vinkylare som passar dig! 24 Aug 2022 | Övriga Nyheter
- Ny kommundirektör i Håbo kommun 11 Aug 2022 | Kommuninfo
- Fullsatt på Morgonsoffan på Brunnsta 10 Jun 2022 | Kommuninfo
- Happy Homes är Årets Lokala Entreprenör 10 Jun 2022 | Företag
- Vad är CFDS och varför är FXORO en bra plattform att investera med? 10 Jun 2022 | Övriga Nyheter
- Ny översiktsplan antagen 19 Maj 2022 | Kommuninfo
- Underbara trämöbler 19 Maj 2022 | Övriga Nyheter
- Paul Silander är Årets Företagare i Håbo 06 Maj 2022 | Företag
- Spelinspektionen uppdaterar Spelpaus.se 06 Maj 2022 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun får fortsatt höga poäng i kundnöjdhet 06 Maj 2022 | Kommuninfo
Det måste finnas en motivering till denna förändring. Jag själv har sedan länge förordat en försäljning av delar i Håbohus för att få loss pengar till annat som behövs här i kommunen, tex ett stort allaktivetshus för våra ungdomar där de kan utöva sin idrott och mycket annat. Bro har ett utmärkt allaktivitetshus (tyvärr lite litet) som rymmer många aktiviteter för våra ungdomar. Ni politiker borde göra ett studiebesök som jag föreslagit Göran Eriksson.
Fråga de som vill sälja och minska antalet lägenheter i håbohus (vilket är resultatet och målet med denna förändring). Det troliga svaret som du får blir att de MÅSTE sälja för att kunna bygga nytt, vilket naturligtvis bara är struntprat!!
Vid försäljningar så kommer inte en krona att gå till andra verksamheter i kommunen, tex. allaktivetshus, man betalar givitvis av sina egna lån i första hand, eller bygga nya och färre bostäder vilket INTE är ett kommunalt bostadsbolags syfte
Nu gissar du bara, har du inte pratat med Björkman (BåP) som sitter i Håbohus styrelse om anledningen till förslaget att ändra ägardirektiven?
Jag tror inte det är av ideologiska skäl utan är plan för Håbos utveckling i framtiden.
Så ditt påstående om att det är KS som vill göra denna ändring är helt fel, dock röstade en majoritet av KS för ändringen, när den väl kom upp i KS
Och självklart Håkan, har jag pratat med vår representant i styrelsen, det jag kritiserat i det nya förslaget är förankrat inom både Bålstapartiet, S och V, vi tycker samma sak
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).