UF-företag och galoppbanan på frukostmöte
På tisdagens frukostmöte på Lastbergets konferens presenterade Ektech UF sin affärsidé som de kommer arbeta med under läsåret.

Över 100 deltagare hade samlats för tisdagens frukostmöte. Morgonen inleddes av Leif Nyrén, Håbo Marknads AB och Birgitta Persson från Bålsta Företagarförening som stod för morgonens program. Därefter berättade Jonas Thun, verksamhetschef vid Familjeläkarna i Bålsta om vårdcentralen i Bålsta centrum. En nyhet hos familjeläkarna är att man under hösten öppnar en ögonspecialistmottagning. Läs mer om Familjeläkarna här.
Mikael Almén från Svensk Galopp tog vid efter Jonas för att berätta om arbetet kring galoppbanan i Önsta i Bro. Mötesdeltagarna fick se skisser på hur galoppbanan komemr att utformas, väl integrerad i miljön och landskapet. På området kommer det finnas plats för banan, stallplats för 400 hästar, veterinärmottagning och ett antal andra verksamheter. Under hösten 2015 kommer man börja flytta in på anläggningen. Läs mer om galoppbanan i Bro här.
Agneta Hägglund, kommunalråd tog vid för att snabbt berätta om hur valresultatet visar sig i kommunfullmäktige. Arbetet med att bilda majoritet och utse representanter för kommunstyrelse och nya nämnder pågår för fullt.
Från arbetsförmedlingen Håbo-Upplands-Bro-Järfälla kom Charlotta Havaas, Simi Barutwanayo och Olivia Andersson som berättade om vad AF kan göra för företagare och hur man kan samarbeta. Nästa vecka hålls ett möte för företagare där man bland annat kommer att berätta om möjligheter till subventionering för olika typer av anställningar. Läs mer om AF Bålsta här.
Morgonens lokala företag som fick chansen att presentera sig var NextData som representerades av Mattias Norgren, Tonbias Tunemar och Tommy Högström. NextData har bildats av sammanslagning av de två företagen JCN Consulting och SE Tech, och man erbjuder tjänster inom IT, nätverk och data. I slutet av oktober flyttar man in i nya lokaler på Fabriksvägen 2 och kommer att hålla öppet hus. Läs mer om NextData här.
Alexander Larsson berättade om företaget EkTech UF som erbjuder lokala företag plats i en Bålsta-app. Appen ska användas av allmänheten och man kan välja att köpa ett av tre paket med olika utrymme. De fem ungdomarna Simon Lafis, Jennifer Staaf, Marcus Busch, Patrik Svalling och Alexander Larsson går på de ekonomiska och tekniska programmen i Fridegårdsgymnasiet, där Johhny Hllgren arbetar som UF-lärare. Johnny berättade att Bålstas företagare nästa vecka är inbjudna till en riskkapitalkväll i Fridegårdscafét, där alla UF-företag kommer att berätta om sina affärsidéer och man har möjlighet att sponsra dem. Läs mer om riskkapitalkvällen här.
Nästa frukostmöte är den 4 november på samma plats.
Håbo Marknads AB


Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola
- Elin Söderlind får Håbo kulturstipendium 16 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Nya historiska spökberättelser om Håbo! 16 Okt 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Färre behöriga till gymnasiet i Håbo 09 Okt 2023 | Skola
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).