Morgonsoffan lockade många företagare till frukostmöte
Över 70 Håboföretagare bjöds på frukost när den nya Morgonsoffan drog igång den 4 september. Många var nyfikna på att höra mer om etableringen av ICA Maxi vid Lillsjön och det var bara en av nyheterna som presenterades denna morgon.
Julia Rosqvist, programledare, Carl Strufve, Grosvenor, Krister Nilsson, ICA Kvantum och Johan Hedve, Skanska
Morgonens frukostmöte inleddes med att programledare Julia Rosqvist hälsade välkomna till Morgonsoffan och bjöd upp Lars-Erik Sandgren, VD för Håbo Marknads AB, Birgitta Persson, ordförande från Håbo Företagare och Mats Mattsson, styrelsemedlem i Håbo Företagare. De fick ge sin syn på det fortgående arbetet med ”Tillsammans mot 4,0”. Många punkter i det åtgärdsprogram som tagits fram under våren har man redan börjat arbete med, nu behöver detta kommuniceras och samarbetet kring programmet behöver fördjupas.
Nästa programpunkt var Blomlöfs bin som presenterade sitt företag och visade sin utrustning för arbetet med bina. Alla deltagare på morgonens möte fick också med sig en honungsburk från Håbo Marknads bikupa som står i Draget-rondellen.
Sanna Engström, ny medarbetare på HMAB och Ulrika Adolfsson, ny medarbetare på enheten för Studie- och karriärvägledning presenterades därefter. Sanna arbetar som näringslivsutvecklare och kommer under hösten boka många företagsbesök, där kaffekorg kommer tas med. Ulrika arbetar med entreprenörskap i skolan och hjälper Håbos unga att utveckla sina entreprenöriella förmågor.
Krister Nilsson från ICA i Bålsta och Johan Hedve från Skanska berättade om samarbetet vid Lillsjön i Draget. ICA Kvantum som nu finns i Bålsta centrum kommer bli en ICA Maxi när man flyttar till Draget och butiken kommer öppna under våren 2020. Carl Strufve från Grosvenor berättade om utvecklingen i Bålsta centrum och lugnade alla närvarande genom att konstatera att det kommer en ny livsmedelsbutik i samma klass till centrum och systembolaget kommer inte flytta med ICA till Draget. (På bilden ovan syns Julia Rosqvist, programledare, Carl Strufve, Grosvenor, Krister Nilsson, ICA Kvantum och Johan Hedve, Skanska).
Petra Forslund, ordförande i HQF berättade att HQF och Företagarna Upplands-Bro-Håbo anordnar en fest för företagare den 9 november på Åbergs Museum.
Ett visitkortslotteri sponsrades från ICA, där vinsten var 1.000 kronor att handla för i ICA-butiken.
Nästa Morgonsoffa äger rum den 2 oktober klockan 07.30-09.00 på Lastberget. Välkomna!
Källa: Håbo kommun

Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Högsta lärarbehörigheten på ett decennium i Håbo 15 Apr 2025 | Politik
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola





Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).