Håbo Närradio har tystnat - har kommunen bestämt
Mitt i förberedelserna inför höstens valprogram och planer att lägga in en sommarslinga i Håbo Närradio kopplar Håbo kommun bort matarledningen till sändaren. Utan hänsyn till radiosändningar, planering och pågående arbete tas helt enkelt abonnemanget bort. Det är inte första gången kommunen schabblar sig på detta sätt. För något år sedan betalade de inte räkningen så Telia stängde abonnemanget. Frågan är vilken koll Håbo kommun har på arbete som utförs och inte utförs.
- I cirka 14 dagar har jag åkt mellan Skokloster och Bålsta för att komma fram till varför Håbo Närradio tystnat. Alla funktioner i kontrollrummet har genomsökts, sändaren har kollats upp och jag har fått hjälp av kommunens IT-support utan resultat. Vid kontakt med Telia som står för ledningen så har man inte hittat något abonnemang.
Anledningen till radiotystnaden är att kommunen som stått för abonnemanget har sagt upp det. Några chefer på kommunen har haft ett sammanträde där de beslutat att vissa telefonabonnemang skulle tas bort. I virrvarret har de alltså tagit bort abonnemanget som hör till Håbo Närradio. Idag när jag fick kontakt med en kille på Telia som verkligen letade efter anledningen till tystnaden fick jag reda på att abonnemanget är uppsagt.
Vi i Håbo Närradioförening håller som bäst på med att planera inför en politikerutfrågning i Håbo Närradio i augusti och så har kommunen stängt abonnemanget. Det är så horribelt något kan vara. Hur en kommun bete sig på detta sätt är fruktansvärt. När sådant händer undrar man hur kommunen fungerar över huvud taget - om den nu gör det.
för Håbo Närradio
Tommy Hildorsson
