Sträckan med ett körfält för Stockholmsvägen förlängs och Kalmarvägen stängs av
Sträckan med ett körfält på Stockholmsvägen förlängs till och med Skeppsrondellen och Kalmarvägen stängs av från Skeppsrondellen från och med 12 januari
Den nuvarande sträckan med ett körfält på Stockholmsvägen förlängs till Skeppsrondellen från 12 januari. Genomfarten fortsätter att vara öppen men prioriteras för busstrafik. Vi ber dig därför välja annan väg.
Avfarten mot Kalmarvägen från Skeppsrondellen stängs tillfälligt från 12 januari. För dig som till exempelvis ska till BålstaDoktorn, Bålsta smådjursveterinärer eller annan verksamhet längs Sjövägen följer anvisad väg.
För att underlätta och minska påverkan för bussar längs Stockholmsvägen ber vi dig följa anvisad väg, Bålsta centrum och Kalmarrondellen.
Se alla pågående driftstörningar
Projekt BÅT, Bålsta tätort - Nya vatten och avloppsledningar
För att kunna försörja invånarna i Håbo med vatten och avlopp är det nödvändigt att vi förstärker och anlägger ett nytt huvudledningsnät. Det anläggningsarbetet är projekt BÅT som står för Bålsta tätort.
Läs mer om Projekt BÅT (Bålsta tätort) - Nya vatten- och avloppsledningar
Källa: Håbo kommun
