Hem | Övriga Nyheter | Kultur/Konst/Lokalhistoria | Verkstan i Övergran

Verkstan i Övergran

image

Jan Lindström minns sin barndom.

Att leva på bilreparationer och bensinförsäljning i slutet av 1930-talet var nog inte så enkelt, oavsett var man bodde. Ingick det dessutom ett arrendekontrakt som skulle följas och hyra betalas för verkstad och bostad, blev det nog inga pengar över. Om det nu till äventyrs gick ihop. Tallbacka nr 1 hette fastigheten, kanske även idag.

Genom Valter Edlunds son har jag fått ett par bilder: Verkstad/bostad och arrendekontraktet. Ett av vittnena på kontraktet är Sture Ekman, min ingifta morbror och ägare till bilverkstaden och macken i Stäket.

Vad bensinen kostade på den här tiden, vet jag inte, men punktskatter på bensin infördes redan 1924. Så man kan väl säga att bensinen är statens bästa mjölkko.

Valter Edlund fick några korvören per liter bensin som såldes på hans mack vid bilverkstaden i Övergran 1938. Finns det någon bland läsarna som tankade sin bil där för 73 år sedan?

På tal om korvören, idag måste mackarna sälja varm korv och allting annat dessutom, för att gå ihop.


Jan Lindström