Breathe In UF åker till Riga
Onsdag den 7 mars reste Uf-företaget Breathe in Uf mot Riga för att träffa 140 andra utländska företag. Två motiverade tjejer är otroligt spända inför resan.
- Det känns kul att studera på ett gymnasium där man satsar på den här typen av verksamhet, säger Kajsa Gejhammar, 18år.
Breathe in UF är ett företag som erbjuder hjärt-och lungräddningskurser till företag, föreningar och även privatpersoner inom Håbo kommun. Företaget består av två unga tjejer med ett brett leende på läpparna.
Hillevi och Kajsa, 18år, fick möjlighet att i tredje året på gymnasiet starta ett företag. De båda tjejerna brinner för entrepenörskapet och missar inte en möjlighet att få hjälpa till. Hjärt- och lungräddning blev därför ett självklart val av företag.
De här mässan inträffar varje år på olika ställen. I år blev det Riga som fick möjlighet att anordna. UF-företag från olika länder kommer att träffas för att dela sina upplevelser med varandra.
- Vi kommer att ställa ut företaget under en mässa och sedan avsluta dagen med tävlingar, bankett och fest, säger Hillevi.
Vårt mål med företaget är att öka kunskapen inom hjärt- och lungräddning. Fridegårdsgymnasiet har sponsrat vår resa och verkligen hjälpt oss att utvecklas som entreprenörer.
Källa: BCJF
