Ny inriktning på ekonomiprogrammet på Fridegårdsgymmnasiet
Från och med höstterminen 2013 erbjuder Fridegårdsgymnasiet i Håbo en juridikinriktning på ekonomiprogrammet.
I dagsläget erbjuder ekonomiprogrammet på Fridegårdsgymnasiet enbart inrikt-ningen ekonomi. I och med det ökade söktrycket är det nu beslutat att juridik blir en ny inriktning på gymnasiet.
Av Fridegårdsgymnasiets program är det samhällsprogrammet som är populärast. Där söker så pass många in varje år att skolan tvingas säga nej till sökande elever. Många av eleverna har dock uttryckt sig att de gärna skulle välja ekonomiprogrammet om det inte vore för den svåra mattekursen Matematik 3b. Chansen att starta sitt eget UF-företaget är även något som gör ekonomiprogrammet attraktivt.
Mer skillnader i de båda programmen
Kurser för de som väljer juridik
Företagsekonomi
Matematik 3b
Entreprenörskap och företagande
Kurser för de som väljer ekonomi
Affärsjuridik
Rätten och samhället
Filosofi
Psykologi
Alla som läser ekonomiprogrammet läser
Företagsekonomi
Privatjuridik
Moderna språk
Psykologi
I och med detta hoppas Fridegårdsgymnasiet att fler elever kommer att söka sig till ekonomiprogrammet och att eleverna inte söker sig till andra ekonomiprogrammet utan stannar kvar i Bålsta. Fridegårdsgymnasiet anser även att det är viktigt att kunna erbjuda unga entreprenörer att läsa ekonomi även fast de har svårt för matteämnena.
Källa: Bildningsförvaltningen
