Hem | Övriga Nyheter | Pendeltågstrafiken ersätts med buss under Kristi himmelfärdshelgen

Pendeltågstrafiken ersätts med buss under Kristi himmelfärdshelgen

Genom
teckensnitts storlek: Decrease font Enlarge font

Information som berör pendeltågsresenärer i Håbo kommun:

Foto: Attila Gal Foto: Attila Gal


Bussar ersätter pendeltågen
Trafikverket bygger ut Mälarbanan från två till fyra spår för en smidigare och punktligare tågresa. Under Kristi himmelsfärdshelgen påverkar arbetet pendeltågstrafiken på Bålstagrenen. Från onsdagen den 8 maj kl. 22.25 till måndagen den 13 maj kl. 04.00, ersätter bussar pendeltågen på sträckan Spånga–Bålsta och omvänt:

Buss 35A går Spånga–Kungsängen–Bro–Bålsta och omvänt.
Buss 35D går Spånga–Barkarby–Jakobsberg–Kallhäll–Kungsängen och omvänt.

För tidtabeller och aktuell information om ersättningstrafiken, se sl.se, mobil.sl.se eller ring SL:skundtjänst på tel 08-600 10 00.



Prenumerera på kommentarer Kommentarer (0 Skickat)

totalt: | visar:

Lämna kommentar

OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in

Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.

Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Vänligen knappa in koden som finnes i bilden:

Captcha

Bålsta Kabel TV






Bedöm denna artikel:

0

Fler nyheter

1 2 3 4 5 > Visar 1 - 20 av 2765