Hem | Övriga Nyheter | Föreningsnytt | Håbo Internationella Kvinnor firade midsommar

Håbo Internationella Kvinnor firade midsommar

Genom
teckensnitts storlek: Decrease font Enlarge font

Hade man inget sällskap vid midsommarfirandet igår kunde man ansluta sig till föreningen som främst främjar invandrade kvinnors integration i Håbo.

Träffen | Foto: Attila Gal Träffen | Foto: Attila Gal


Gruppen Håbo Internationella Kvinnors Förening samlades 11.15 igår vid Gröna dalen, för att tillsammans delta i midsommarfirandet som kommunen arrangerade tillsammans med Bålsta Folkdansgille.

Föreningen är ideell för svenska och invandrade kvinnor med syfte att främja integration, stödja varandra, uppmuntra till utbyte av livserfarenheter, sprida kunskap och information om samhällsfrågor, informera om andra projekt och föreningar i Håbo kommun samt främja kulturella och sociala aktiviteter. gårdagens träff var ett perfekt tillfälla att träffas.

Attila Gal
0727-346 046



Prenumerera på kommentarer Kommentarer (0 Skickat)

totalt: | visar:

Lämna kommentar

OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in

Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.

Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Vänligen knappa in koden som finnes i bilden:

Captcha

Bålsta Kabel TV






Bedöm denna artikel:

0

Fler nyheter

1 2 3 4 5 > Visar 1 - 20 av 2751