Hem | Övriga Nyheter | Föreningsnytt | Promenerande kvinnor från alla länder

Promenerande kvinnor från alla länder

Genom
teckensnitts storlek: Decrease font Enlarge font

Alla måndagskvällar under sommaren har Håbo Internationella Kvinnors Förening arrangerat promenader för kvinnor från alla länder.

Måndagspromaned i maj Måndagspromaned i maj


Vi samlas framför kommunhuset kl 19 och promenerar sedan i knappt en timme, oavsett väder. Det är alltid skönt att röra på sig och promenaderna ger utrymme för samtal och gemenskap. För många kvinnor från andra länder är det också ett bra tillfälle att träna sin svenska.

- Under sommaren är det särskilt värdefullt med aktiviteter som sker lokalt här i Bålsta. När svenskundervisningen har sommaruppehåll och mycket annan verksamhet också ligger nere finns det risk att personer med invandrarbakgrund blir mer isolerade, säger AnnaLena Andrews, föreningens ordförande.

Måndagspromenaderna fortsätter tills det börjar bli mörkt om kvällarna någon gång i september.

Håbo Internationella Kvinnors Förening kan kontaktas på mejladress h_ikf@hotmail.com



Prenumerera på kommentarer Kommentarer (0 Skickat)

totalt: | visar:

Lämna kommentar

OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in

Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.

Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Vänligen knappa in koden som finnes i bilden:

Captcha

Bålsta Kabel TV






Bedöm denna artikel:

0

Fler nyheter

1 2 3 4 5 > Visar 1 - 20 av 2751