Mötesplats Kupan blickar framåt
Röda Korset i Håbo Kommun är en del av världens största mänskliga skyddsnät och finns, tillsammans med Röda Halvmånen, i de allra flesta länder över hela världen. Röda Korset är en politiskt och religiöst obunden organisation.
Rita, som hjälper till i butiken vilar med Greta Baardsen i den nyligen ommöblerade lokalen | Foto: Attila Gal
Secondhandaffären Kupan är en del av Röda Korsets verksamhet i Bålsta. Vi frågade Greta Baardsen som är ansvarig där, om vad som händer i det nya året.
- Det som är på gång under våren är att vi ska delta i miljöveckan/miljömässan under vecka 13. Vi har också ett samarbete på gång med kommunen där vi ska lära ut cycklingens ädla konst till elever som läser på SFI i Bålsta. Vi söker därför människor som kan tänka sig att skänka cycklar till den verksamheten - säger Greta.
Vart går intäkterna?
En del av pengarna går till våra omkostnader. Allt överskott går till Röda Korsets Kampanjer t.ex till Afrikas Horn som det var under hösten 2011.
På Mötesplats Kupan i Bålsta har man en anställd. All övrig personal arbetar ideellt. Just nu har man 35 st frivilliga som är engagerade i olika grad.
Vi kommer möjligtvis att få betala till reducerat hyra i fortsättningen. Just nu har vi frivilliga som bakar det vi säljer i vårt café.
Attila Gal
Håbo Portalen
Tfn till Kupan (Centrumterassen): 0171-57530
Artikel om Kupan 29 maj 2011 Håbo Portalen

Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Högsta lärarbehörigheten på ett decennium i Håbo 15 Apr 2025 | Politik
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola





Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).