Hem | Övriga Nyheter | Föreningsnytt | Härliga musik spelades på SGB träff i Myrans lokal

Härliga musik spelades på SGB träff i Myrans lokal

Genom
teckensnitts storlek: Decrease font Enlarge font

(Insändare) Styrets Gamla Bålstabor bjöd sina medlemmar på underhållning i Bålsta

Foto: Siv Sköld Foto: Siv Sköld


Vi var på Myras lokal i fredags den 7 september med SGB  (gamla Bålstabor) och fick höra härlig musik som spelades av:  Trummor JEA (Jan-Erik). Dragspel Lennart Persson. Basist Hans Brink och sist men inte minst Kalle Hedin Gitarr och Solist. Så himla bra de var! Stort Tack till dem!  3 av dem är över 80 år så fantastiskt bra de är. Hoppas vi får höra mer av dem, vid en annan träff, eller någon annan stans.

Varma Hälsningar
Siv Sköld

Styrets Gamla Bålstabor, är en förening för personer som har nära anknytning till Bålsta och är intresserade, kanske främst, av det gamla Bålsta som det en gång var.



Prenumerera på kommentarer Kommentarer (3 Skickat)

avatar
siv sköld 09 Sep 2012
Tack Attila, att du förtydliga vad SGB står för, Jag var osäker på vad S stod för. Det är bra att det finns folk kvar i livet, som kan berätta om hur det var en gång i Bålsta, för länge sedan. Det är intessant att vara med på deras träffar.(Vi har varit med 2 gånger nu)

De har 2 böcker som jag vet de har utgivit, där det berättas och där det visas bilder på hur det såg ut förr i Bålsta. Roligt för man känner igen lite från gamla Bålsta om hur det såg ut förr i början på 70 talet, då vi flyttade till Bålsta. Min man Janne Sköld har bidragit med en del gamla bilder också till böckerna, hans morfar var rättare på Grans gård en gång i tiden.

Jag tror många nya och unga inflyttade till Bålsta är intresserade att köpa dessa böcker, det är en historia om hur det var en gång i Bålsta med omnejd. Sedan dess har Bålsta vuxit enormt mycket med befolkning och bebyggelse. Vi får se framöver, hur det kommer att bli.

Hälsningar
Siv Sköld
avatar
Attila Gal 09 Sep 2012
Jag tycker med att det är bra att det finns folk som kan berätta hur det var förr. Tyvärr har inte Håbo en permanent museum för lokalhistoria.

Om du tittar i boken om gamla Bålsta hittar du nog mitt namn bland Tack till ... :)

I Övrigt, här har jag samlat ihop över 550 vykort från Håbo:
http://www.haboportalen.se/habo_vykort.html
avatar
siv sköld 09 Sep 2012
Jaaaaaaaaaaaa! du har varit med och bidragit med mycket Attila, det har jag sett förut och nu med.

Tänk om det kunde bli ett litet museum för lokalhistoria som du skriver, så roligt och intressant det skulle vara. Oj så många vykort du har samlat ihop, det var väldigt.
Nu måste jag bara läsa i de 2 böcker som vi har om Bålsta och titta på alla bilderna. Man blir mer och mer intresserad, av det hela.
Tack Attila!
totalt: 1 | visar: 1 - 1

Lämna kommentar

OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in

Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.

Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Vänligen knappa in koden som finnes i bilden:

Captcha

Bålsta Kabel TV






Album

Härliga musik spelades på SGB träff i Myrans lokal i Bålsta

Bedöm denna artikel:

0

Fler nyheter

1 2 3 4 5 > Visar 1 - 20 av 2751