Spindelmöte på Änglamark - besök i Ulleviskogen
Kommer du ihåg förra höstens många vackra dagar, eller har minnet dröjt sej kvar i fjolårets regn utanför stängda fönster? Om det nu råka vara så, vill jag locka dig tillbaka till verkligheten.

Tillsammans med två älskvärda damer gjorde jag dagen efter regnet en promenad på stigarna över änglamarken i Ulleviskogen.
Sensommaren och hösten är både för mig och mina damer den bästa årstiden för omväxlande och färgrika naturupplevelser.
De sena soluppgångarna kastar långa skuggor mellan trädstammarna och luften är tunn och sval.
Fortfarande kunde vi höra lite fågelsång men kanske var det mest från kråkor och skator som stod för sången, upphetsade av tidigare naturälskares tappade avskräde. Men var och en sjunger ju vackert efter egen näbb.
En i sällskapet ägde jaktfalkens skarpa blick, och hon dök oförtrutet och aggressivt ner på varje vilsekommen och skräckslagen svamp som försökte gömma sej i mossan.
I övrigt var det tyst och fridfullt i skogens gömmor. Det var bitvis så tyst att det hördes som ett brak när barren dalade ner från grankvistarna, och när någon ensam fjäril dånade förbi. Eller var det kanske tåget?
Förra gången då vi gick här tillsammans var det inte lika tyst, för då träffade vi en grupp förskolebarn på mulleutflykt med sina fröknar. Då var det livat i holken. Vi kunde inte låta bli att glädjas med dem i vårt inre, när vi såg hur dom stretade och drog ihop kvistar och grenar till en arkitektritad riskoja. Lyckliga härliga barn!
I en stor och djup sänka i terrängen intill stigen där man en gång i tiden hämtat grus växte täta granar där Ullevitrollen och tomtarna hade sin boplats. De krävde och fick vår artiga hälsning då vi gick förbi deras tillhåll.
Den här förmiddagen fick vi uppleva något som vi aldrig varit med om tidigare när molnen skingrade sig och solen kunde komma fram.
Vi hade slagit oss ner på en sten för att vila och upptäckte att vi störande hade råkat klampa in på skogsspindlarnas fackföreningskongress eller något annat av deras stormöten.
Vi såg plötsligt hundratals vackra spindelnät som gnistrade som pärlbroderade draperier i solen. Aldrig förr hade någon av oss upplevt en sådan anhopning av spindelnät i kolonier över blåbärsriset och på buskarnas kvistar som här och nu.
En liten lätt vind blåste små vågrörelser i spindlarnas skyddande täcke, och fantasin ledde våra tankar till sjöstranden, det var bara kluckandet som saknades och möjligen passande musik.
Det jag inte kunde se och till fullo uppleva med mina skumma ögon, det berättade mina damer för mig, och då kunde även jag uppleva den gemensamma händelsen på änglamarken. Jag är evigt tacksam.
Nästan alltid då man möter överraskningar av värde saknar man kameran. Den saknades inte nästa morgon då vi gick dit igen, men då fanns inga spindelnät kvar, nästan i alla fall. Varför?
Det är väl inte att undra på om man står frågande inför ett naturfenomen av detta slag. Varför denna samling spindlar och spindelnät den ena dagen på ett stort men ändå avgränsat område, för att nästa dag helt försvinna?
Fanns någon hemlig signal om att samlas till den sista måltiden före vintersömnen?
Vart tog alla spindelnät vägen?
Nystade de själva ihop dem till vinterbädden nere i mossan?
Jag, som är den fåkunnige, vill uppmana någon mindre fåkunnig i ämnet att ge en förklaring. Det finns ett svar på alla gåtor.
© Göte Ingelman 2011


Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Högsta lärarbehörigheten på ett decennium i Håbo 15 Apr 2025 | Politik
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).