Hem | Övriga Nyheter | Kommuninfo | Ny gatuchef i Håbo

Ny gatuchef i Håbo

Genom
teckensnitts storlek: Decrease font Enlarge font

Håbo kommun har en ny gatuchef, Ulla Lindroth Andersson.

Den ny gatuchefen, Ulla Lindroth Andersson | Foto: Privat Den ny gatuchefen, Ulla Lindroth Andersson | Foto: Privat


Tidigare gatuchefen Arne Andersson initierade under 2011 en kompetensöverföring till den då biträdande gatuchefen Ulla Lindroth Andersson. Kompetensöverföringen är nu genomförd och Ulla har börjat jobba som gatuchef samtidigt som Arne Andersson övergått till att jobba som biträdande gatuchef.

- Chefer är generellt svåra att rekrytera och med det här upplägget har vi lyckats behålla den tidigare gatuchefen, samtidigt som vi utvecklat en av våra medarbetare, säger förvaltningschef Anders Almroth.

Källa: Håbo kommun



Prenumerera på kommentarer Kommentarer (2 Skickat)

avatar
Tomas Alm 27 Apr 2012
Kul att Ulla får ta över efter Arne. De har ju tillsammans jobbat så bra för kommunen.
Stort GRATTIS till er bägge! Ulla till jobbet och Arne för att så sakta trappa ner lite.
Men låt det ta tid. Vi behöver er bägge!
Vi ses!
// Tomas Alm (FP)
avatar
Agneta Hägglund 27 Apr 2012
Ett utmärkt exempel på kompetensöverföring! Ni är guld värda!



Agneta Hägglund
totalt: 2 | visar: 1 - 2

Lämna kommentar

OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in

Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.

Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Vänligen knappa in koden som finnes i bilden:

Captcha

Bålsta Kabel TV






Bedöm denna artikel:

0

Fler nyheter

1 2 3 4 5 > Visar 1 - 20 av 2749