Håboungdomar på vänortsbesök till Ingå i Finland
En fullspäckad helg väntar och på agendan finns aktiviteter som ”disco moove”, ”speeding” och ”horsing around”. Besök av Marcus Grönholm, finsk världsmästare i rally ingår också.
Håboungdomar på vänortsbesök till Ingå i Finland | Foto: Håbo kommun
Håbo kommuns nordiska vänortssamarbete handlar om utbyte av erfarenheter, kunskap och att lära sig mer om varandras kultur.
Vänortskommunerna delar på ansvar för arrangemang och möten. Barn och unga är särskilt viktiga och nu är det Ingå i Finland, som står värd för en helg full av aktiviteter för unga i åldern 13-20 år. Från Håbo åker ett gäng elever och lärare från Futurum, Gransäterskolan och Potentia tillsammans med ungdomar från kommunens ungdomsråd. Ingå är en vacker skärgårdskommun, ungefär 6000 invånare, beläget ca 60 km utanför Helsingsfors, här pratar man både finska och svenska.
Det är Kultur och Livsmiljö, Håbo kommuns nya avdelning som ansvarar för vänortsarbetet i samverkan med skola och ungdomsråd. Kommunen vill stimulera ungas engagemang och kreativitet, därför är vi särskilt stolta över att ungdomar från ungdomsrådet åker tillsammans med elever från högstadiet. - Och självklart vill vi att de berättar om sina upplevelser och vi har gett alla ungdomar och medföljande vuxna uppdrag att blogga säger Åsa Eriksson, kulturstrateg i kommunen.
Åsa passar också på att berätta att i juni 2014 är det Håbos tur att stå nordisk värd. - Då inbjuder vi våra nordiska vänorter till Jan Fridegårdpriset ceremoni på Biskops-Arnö och Håbo Musikskola arrangerar en musikfestival för unga musikskoleelever.
Läs mer på bloggen: ungdomscamp2013.wordpress.com
Om Ingå kommun: http://www.inga.fi
Attila Gal
HåboPortalen
attila@haboportalen.se

Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Högsta lärarbehörigheten på ett decennium i Håbo 15 Apr 2025 | Politik
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola





Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).