Årsredovisning för Håbo 2014
Hur mycket kostade kommunens verksamheter? Har Håbo en bra ekonomi? Uppfyllde kommunen sina mål? Svaren på dessa frågor och fler hittar du i årsredovisningen för 2014. Den finns även i år sammanfattad i en kortare version.
Varje år görs ett bokslut för det gångna året. I årsredovisningen redovisas det gångna årets ekonomiska utfall samt en uppföljning av de mål som beslutats i budgeten.
I kommunens årsredovisning finns en sammanställning över de kommunala bolagens resultat samt en koncernredovisning där bolagens och kommunens redovisning redovisas gemensamt. Bokslutet behandlas i kommunfullmäktige under april månad.
Hur gick ekonomin?
Kommunen redovisade för år 2014 ett positivt resultat på 16,9 miljoner kronor (43,4 miljoner kronor år 2013), vilket var 2,2 miljoner kronor sämre än budgeterat.
Nämnderna redovisade däremot ett underskott om 1,6 miljoner kronor tillsammans. Det är bättre jämfört med förra året då underskottet var 8,1 mkr. De största underskotten hade socialnämnden (4,7 miljoner kronor), skolnämnden (3,0 miljoner kronor) och överförmyndarnämnden (0,2 miljoner kronor). Överskott redovisades av kommunstyrelsen (2,0 miljoner kronor), bildningsnämnden (3,2 miljoner kronor), tillståndsnämnden (0,7 miljoner kronor) och miljö- och tekniknämnden (0,4 miljoner kronor).
Uppfyllde vi målen?
Nämnderna uppfyllde tillsammans 19 av 25 mål, vilket motsvarar en måluppfyllelse på 68 procent. Årets måluppfyllnad är lägre än tidigare och lägst måluppfyllnad redovisas kopplat till målet ”Förtroendet för Håbo kommun ska öka”. Håbo kommun har inte lyckats fortsätta de senaste årens markant positiva utveckling inom området utan ligger fortfarande på riksnivå eller bättre.
Källa: Håbo kommun
Relaterade sidor & dokument
Beställ tryckt version av årsredovisningen
Årsredovisning 2014 (pdf, 3 Mb, öppnas i nytt fönster)
Årsedovisning 2014 - i korthet (pdf, 0,5 Mb, öppnas i nytt fönster)
Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola
- Elin Söderlind får Håbo kulturstipendium 16 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Håbo ger småföretagare goda förutsättningar i ny jämförelse 16 Okt 2023 | Företag
Kommentarer (2 Skickat)
Det konstigaste är att vi innevånare, här i Håbo kommun, tillåter att dessa dumheter i uttalanden och agerande inte påtalas. Kanske vi, totalt sett är ändå dummare som låter det fortgå. Att du och några andra, med bakomliggande kunskaper, ser de floskler som de styrande politikerna använder hjälper inte. Du/vi är tyvärr för få, vilket politikerna och dess samarbetspartners utnyttjar till fullo. Det är bara att hoppas på ett nyval, då får vi med säkerhet ett parti som kommer att lyssna på folket och följa deras önskemål.
Jan-Eric Hernkrantz
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).