Cirka 300 torp i fem socknar berättar sin historia
Kvällen den 12 september samlades ett 30-tal inbjudna till Håbo Kultur o Hembygdsförenings informationsmöte om föreningens inventering av torpen i Håbo kommunen. Bo Hammarström och Lars Johansson berättade och visade bilder från arbetet med inventeringen som pågått i närmare tre år.
Många lyssnade när Bosse berättade om torpinventeringen | TommyHildorsson
De berättade om sökandet efter och historien om befintliga torp lika mycket som grunder och lämningar från det som en gång varit ett torp. De talade också om det gensvar de fått av privatpersoner, företagare, politiker och tjänstemän i kommunen under arbetets gång. Om hur intressant inventeringen varit och att Kjell Sandell, Jan Rudberg, Hans Söderholm och Göte Eriksson också ingår i gruppen.
Hur två föreningar blev en
För några år sedan stod det klart att de båda föreningarna Håbo Kulturhistoriska- och Håbo Hembygdsförening till stor del bestod av samma människor och att man i mångt och mycket hade samma mål. Den första januari 2009 slogs därför föreningarna ihop och Håbo Kultur o Hembygdsförening bildades. Innan sammanslagningen hade båda föreningarna var för sig arbetat med torpinventering i kommunen. Det fortsatte man med i den nya föreningen och eftersom mycket redan var gjort blev arbetet mer effektivt i den nya konstellationen. De har forskat och sökt efter torp byggda efter 1846 och totalt kommer det att röra sig om ungefär 300 torp som kommer att presenteras i 3-5 böcker som endast kommer att kunna köpas i ett bokpaket där samtliga böcker ingår.
Bra samarbete och positivt gensvar
– Förutom samarbetet med Upplandsmuseet och Skogsstyrelsen så har övriga föreningar och privatpersoner i kommunen varit till stor hjälp. Det är med andra ord ett projekt som fått stora delar av invånarna i Håbo kommun att vara delaktiga på ett eller annat sätt. När allt material är insamlat, när sponsorer och fonder sagt sitt och redigeringsarbetet är klart lämnas materialet till tryckning. Böckerna får ett historiskt värde både för de som lever idag och för framtidens generationer. Allt beräknas vara klart någon gång under hösten 2012, berättade Bo Hammarström.
En blandning av fakta och anekdoter
Förutom alla fakta som presenteras i böckerna kommer det att finnas anekdoter som gör läsningen både intressant och roande. Det är tack vara alla som ställt upp med information om människor som levt och verkat i torpen som berättelserna kommit till. Berättelser om torpen som varit knutna till herrgårdar och säterier där torparen hade nyttjanderätt till ett stycke mark mot betalning eller arbetsplikt på gården (dagsverke). Det har funnits och finns många olika kategorier torp men vanligast var torp av frälsenatur. Gemensamt för dem alla är dock att torparinstitutionen upphörde 1943 även om många torp dessförinnan övergick till fritidsbostäder, friköptes eller förföll och revs.
Tommy Hildorsson
Fotoalbum 1 av 3

Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Högsta lärarbehörigheten på ett decennium i Håbo 15 Apr 2025 | Politik
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola





Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).