Musik och lyrik i trolsk atmosfär
Det var en stämningsfull kväll i Bygdegården i Skokloster när Håbo Närradioförening arrangerade Musik-, lyrik- och teaterafton. Det var första gången någonsin som föreningen arrangerat något utanför radioverksamheten. Resultatet blev bra recensioner av en mycket nöjd publik.
De som jobbade | Foto: Jaakko Silén
Den cirka två timmar långa underhållningen inleddes med att publiken serverades mat och dryck, en vårtallrik med försommarens primörer. Efter det en stunds trolsk harpmusik av Mia Westlund som inleddes med att Tommy Hildorsson läste en av sina dikter Morgondis.
Raka vägen in i mystiken
Mias harpmusik grep tag i åskådarna och fångade dem i en trolsk atmosfär. När sedan Tommy inledde ett samtal med "Gud" hade mystiken tätnat. Det blev en stunds ordväxling med tänkvärda fraser och enstaka ord som lockade till eftertanke. Rösten från "Gud" lästes av Marcus Edlundh och strömmade ut från högtalarna medan Tommy agerade på scenen. Hela föreställningen tog cirka en halvtimme och under den tiden kom "Gud" på besök, förklädd i ett moln av rök eller dimma som letade sig fram till ett praktfullt hibiskusträd som hela kvällen stod intill scenen.
Publikens stöd uppvägde missen
På begäran avslutade Tommy kvällen med en av sina dikter i sin nyutkomna bild- och diktsamling Bilden talar och orden förklarar. Den, liksom CD-skivor med Mias musik signerades av de båda aktörerna.
– Jag är mycket nöjd med kvällen men inte med min egen insats. I mitt samtal med "Gud" kom jag av mig trots att jag övat varje dag i en månads tid. Kanske beror det på att det var lite av en premiär med teater. Senast var 2003 när jag spelade Lars Hård i en dramatisering av Jan Fridegårds bok Lars Hård. Men visst känns det inspirerande att på nytt ta tag i denna konstnärliga ådra att både spela teater och att ge ut sin första bild- och diktsamling, säger Tommy.
Attila Gal
HåboPortalen
Fotoalbum 1 av 3

Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Högsta lärarbehörigheten på ett decennium i Håbo 15 Apr 2025 | Politik
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola





Med en fin bygdegård som Skokloster har i dag,så finns det säkert mycket som kan göras. Problemet är att det måste finnas angagemang och trogen publik,resten ger sig själv. Lycka till i fortsättningen önskar Karl-Erik
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).