Fullspäckat höstprogram för alla åldrar på Håbo bibliotek
Håbo biblioteks höstprogram presenterar ett brett utbud för alla åldrar. En stor programpunkt är besök från Ahmad Khan Mahmoodzada, som medverkar i den Oscarsnominerade filmen ”Flyga drake”. Samhällsdebattören och fd teaterchefen Stina Oscarsson intervjuar intervjuar Ahmad Khan Mahmoodzada som kom som ensamkommande flyktingbarn till Sverige 2012.
Höstens program på Håbo bibliotek är späckat och vänder sig till alla åldrar.
För de små ger Dockteater Svarta Katten den förtrollande föreställningen Syrsan och Myran. Återkommer även i höst gör efterfrågade ”Fredagshäng” där hela familjen kan ha roligt tillsammans varje fredag innan biblioteket öppnar för dagen. För ungdomar arrangeras bland annat den populära skrivarverkstaden med elever från Biskops Arnös författarlinje som handledare. På höstlovet finns det också möjligget att lära sig att animera med iPad.
Den uppmärksammade filmen om den lokala profilen Sheriffen från Övergran visas på biblioteket i höst. Läsecirklar arrangeras - i år även på engelska. Författarbesök, litterära caféer och workshops.
- Hösten program på biblioteket mer aktuellt än på länge. Vi har bland annat lyckats pricka in inte mindre än två av årets sommarpratare: författaren Maja Hagerman och Ahmad Khan Mahmoodzada. Det glädjer oss, säger Marie
Holmqvist, enhetschef Kultur och bibliotek.
All information om bibliotekets hela programutbud med exakta tidpunkter och datum för respektive evenemang finns på: www.bibliotekhabo.se/
Håll också utkik efter bibliotekets evenemang i evenemangskalendern på Håbo kommuns webbplats, www.håbo.se
Klicka på länken för att se programmet för Hösten 2016 i sin helhet.
http://www.habo.se/download/18.2a093364156966fb7db5ecb/1471415768116/folder_habo_bibliotek_tis_0908.pdf
Attila Gal
HåboPortalen

Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Högsta lärarbehörigheten på ett decennium i Håbo 15 Apr 2025 | Politik
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola
- Håbo ger småföretagare goda förutsättningar i ny jämförelse 16 Okt 2023 | Företag
- Färre behöriga till gymnasiet i Håbo 09 Okt 2023 | Skola





Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).