Serielördag på biblioteket
Lördagen den 9:e september är det dags för Serielördag på Håbo bibliotek. Vi ägnar hela dagen åt tecknade serier i alla dess former.
Det blir serieworkshop med tecknaren Lisa Medin för barn från 10 år. Föranmälan till workshopen görs till biblioteket@habo.se. Det kommer att finnas pyssel som att tillverka pins eller kylskåpsmagnet med seriemotiv. Bibliotekets personal kommer att tipsa om sina bästa serietips vid scenen.
Vi får författarbesök av serietecknaren Ellen Ekman som läser bland annat från sin populära serie Lilla Berlin känd från tidningen Metro. Lilla Berlin publiceras sedan 2013 dagligen i tidningen. Ellen är född i Stockholm bor nu mera i Malmö.
Genom Kolik förlag gav Ellen Ekman januari 2014 ut en första samlingsbok med Lilla Berlin som är en humoristisk skildring av storstadens hipsterkultur. Den beskriver en grupp storstadsmänniskor och vad de har för sig. Serien är inspirerad av vad Ekman själv och folk i hennes egen ålder gör, och hon säger att hon fick ett annat perspektiv på Stockholm när hon flyttade därifrån. Däremot är det ingen självbiografisk serie. Ekman säger att hon är inspirerad av feministiska serietecknare som Liv Strömquist, Nanna Johansson och Sara Hansson. För serien Lilla Berlin tilldelades hon Stora Ponduspriset 2013 och Adamsonstatyetten 2016.
Ellen Ekman kommer finnas på plats från kl.14 och efter läsningen från sin bok kommer hon finnas tillgänglig för samtal och eventuella intervjuer.
– Den här dagen så dyker vi verkligen ner i seriernas fantastiska värld! Vi hoppas att biblioteket ska bli fullt av serieälskare, både vuxna och barn eftersom genren är så bred. Under dagen kommer det dessutom att finnas pyssel, utställning, tipspromenad och annat kul, säger Karl Aronsson, ungdomsbibliotekarie. Varmt välkomna.
Attila Gal
HåboPortalen

Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Högsta lärarbehörigheten på ett decennium i Håbo 15 Apr 2025 | Politik
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola





Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).