Nanne Grönvall sjunger hits på årets Nationaldag
Nanne Grönvall är det andra artistsläppet till årets Nationaldags-firande i Skokloster. Nanne kommer att bjuda på sina största hits på scenen kl. 13.00 med efterföljande signering.
– Det ska bli väldigt trevligt att fira Nationaldagen tillsammans med er och samtidigt bjuda på några av mina hits! hälsar Nanne Grönvall.
– Nanne är en av våra mest folkkära artister som vi alla vet är ett riktigt energiknippe på scenen. Vi kan lova att det kommer att bli en fartfylld show med Nanne och hennes härliga hits, missa inte det! säger Tomas Wickgren, en av Håbo kommuns projektledare för Nationaldagen.
Nanne Grönvall
Nanne Grönvall är en svensk sångerska, låtskrivare och musikalartist. Hon har tidigare varit medlem i grupperna Sound of Music och One More Time. Nanne Grönvall har deltagit i Melodifestivalen många gånger både som sångerska och låtskrivare.
Mer om Nationaldagen 2018 i Skokloster
För femte året i rad bjuder Håbo kommun in till Nationaldagsfirande och familjefest i Skokloster. Här blandas nya aktiviteter och uppträdanden med återkommande traditioner.
Aktiviteter och utbud
Under dagen kommer det att finnas olika aktiviteter och utbud för hela familjen att ta del av. En central del av firandet är medborgarskapsceremonin, där nya medborgare i år hälsas välkomna till kommunen av kommunalrådet Liselotte Grahn Elg, samt får diplom och en gåva.
Andra aktiviteter är:
Romeo & Julia kören uppträder
Classic Mustang Club Sweden finns på plats med sina fina bilar
Marknadsgata med försäljning av hantverk och andra varor
Skoklosters kyrka håller gudstjänst och orgelkonsert
Skoklosters slott håller öppet med fri entré; besök paradvåningen på egen hand eller följ med på en visning
Utställningarna ”Slottets skatter” och ”Silverkammaren” visas på slottet
För yngre familjemedlemmar arrangeras bland annat:
Lekar och aktiviteter
Ansiktsmålning
Fiskdamm
Sagoäventyr
Ponnyridning
Klapphage
- Det känns kul och spännande att få ta sig an Nationaldagsfirandet i Skokloster. Jag har under många år jobbat med andra arrangemang i Håbo kommun så det känns extra kul att få förtroendet att jobba med Nationaldagen. Likt tidigare år blir det en marknadsgata med försäljning av olika produkter, det kommer självklart finnas scen med uppträdanden av både lokala akter och mer kända artister samt mat och dryck till försäljning. Vi kommer att ha roliga aktiviteter under dagen. Det kommer finnas något för alla att ta del av. Vi firar från klockan 11-17, säger en av Håbo kommuns projektledare för Nationaldagen, Tomas Wickgren.
Hans-Martin Akleye, avdelningschef för Kultur- och livsmiljö på Håbo kommun, ser fram emot Nationaldagsfirandet. - Det känns fint att även i år kunna fira i Skokloster vid slottet, att få vara i och visa upp en våra kanske viktigaste kulturmiljöer kommunen. Det blir en fin fest för att fira Nationaldagen och att välkomna våra nya medborgare i kommunen.
Dagen leds av konferencier Tomas Wickgren.
Transport Med hjälp av Bergkvarabuss gratisbussar från Bålsta tar man sig smidigt till och från Skokloster och bokar detta på kommunens hemsida. Bilparkeringen finns i närheten av området.
Attila Gal
HåboPortalen

Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Högsta lärarbehörigheten på ett decennium i Håbo 15 Apr 2025 | Politik
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola





Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).