Kommunen måste ta ansvar för ett livskraftigt företagsklimat!
Företagsklimatet på lokal har stor betydelse. Flera undersökningar pekar på att ett bra företagsklimat skapar fler arbetstillfällen, en ökad inflyttning samt i förlängningen såväl en bättre privat som offentlig service i kommunen. Företagsklimatet påverkas av en rad olika faktorer.
Ett livskraftigt företagsklimat kommer inte av sig själv. Det gäller att kommunen är synlig, tillgänglig och jobbar utifrån målet att ständigt förbättras med ett strategiskt perspektiv i grunden.
Arbetet med att utveckla ett gott företagsklimat berör på olika sätt både anställda och politiker i kommunen. Låt mig ge några exempel:
- Attitydarbetet handlar exempelvis om själva bemötandet av företagare bland annat.
- Handläggningstiderna handlar exempelvis om att effektivisera ärendehanteringen.
- Företagsbesöken utvecklar bland annat en större förståelse för varandras arbete.
Undersökningar har visat att en av de viktigaste förutsättningarna för att utveckla ett gott företagsklimat är att både politiker och tjänstemän är engagerade i företagsfrågor, utan engagemanget kan inte företagsklimatet bli bra.
Håbo kommuns ledande politiker och tjänstemän måste också ändra inriktning i det ekonomiska tänkandet. Man måste överge huvudspåret om att man fördelar kostnader i budgeten och istället vara inriktad på att skapa intäkter.
En annan avgörande faktor är att vi som politiker håller sams och drar åt samma håll, att det alltså råder borgfred runt företagsklimatet. Ett politiskt samförstånd kring företagsfrågorna ökar utvecklingspotentialen kraftigt. Pålitligheten, attityderna och det långsiktiga arbetet styrs av detta och ger starkt förtroende som resultat från företagarna i bygden. Detta i sin tur skapar förutsättningar för tillväxt och ökad attraktionskraft.
Samverkan med andra kommuner i närheten är också att rekommendera. En effektiv kommunikationsstrategi med näringslivet behövs, liksom en mängd mötesplatser och nätverk.
Flera undersökningar visar vidare att ju bättre förutsättningar det finns för det lokala näringslivet desto mer välmående blir kommunen. Och den attraktionskraft som detta mynnar ut i lockar unga till kommunen. Avgörande för dagens kommunpolitiker är därför att satsningar på kultur, fritid, natur, skola och barnomsorg är bra, men dessa har mindre effekt på var yngre bosätter sig. Däremot är ett livskraftigt företagsklimat betydligt starkare för att behålla och attrahera unga yrkesverksamma.
Läs hela artikeln på min blogg: www.hakanwelin.wordpress.com
Håkan Welin
Folkpartiet

Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Högsta lärarbehörigheten på ett decennium i Håbo 15 Apr 2025 | Politik
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola





Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).