Enhet – för ett nytt politiskt tänkande
En enhet som är enig om ett väl fungerande samhälle där människor lever i harmoni med varandra och naturen, finns den? Absolut! Det politiska partiet Enhet, som har funnits sedan 1990 arbetar för ett samhälle på människans och naturens villkor. Enhet ser också människans djupare behov, inte bara de materiella, och arbetar för ett fredligt samhälle med utgångspunkt i alla människors lika värde.
Anders Axner vice ordförande i Enhet
År 1990 var kanske inte samhället redo att ta till sig partiets budskap, men i dag har vårt tänkande mognat och väldigt många är nu på samma linje som Enhet. Partiets visioner beskriver samhället som det stora flertalet människor önskar att det ska se ut.
Enhets visioner – ett samhälle på människans och naturens villkor
Anders Axner i Skokloster är vice ordförande i partiet och förklarar öppenheten för förändringar i samhället på följande sätt.
– Fler och fler känner av det paradigmskifte som pågår i världen. Vi upplever lättare att vi alla är en del av "moder jord". När vi är ute i naturen eller känner inre stillhet så är vi ofta i harmoni med det som är omkring oss. Jag upplever att kärleken inom oss ökar och att vi allt mer värnar om djur, natur och medmänniskor. Det är denna samhörighet som gör att vi inte längre vill "utnyttja" vare sig djur, natur eller människor, utan leva i samklang med vår omgivning.
Enhet för en rik gemenskap
– Partiet arbetar med en helhetssyn på människan, naturen och samhället. Vi menar att ett fredligt och hållbart samhälle börjar inom varje människa och utgår från den grunden. Genom att förstå människans existentiella/själsliga behov skapar vi förutsättningar för en rik gemenskap människor emellan och ett starkt samarbete för samhällets goda. Vi arbetar bland annat för en generell basinkomst för alla. En trygg människa är en rik människa. Det är den sortens rikedom vi behöver utveckla och som partiet Enhet nu vill lyfta in i svensk politik, avslutar Anders och hänvisar till partiets hemsida www.enhet.se för mer information.
Tommy Hildorsson

Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola
- Elin Söderlind får Håbo kulturstipendium 16 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Håbo ger småföretagare goda förutsättningar i ny jämförelse 16 Okt 2023 | Företag
- Nya historiska spökberättelser om Håbo! 16 Okt 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Färre behöriga till gymnasiet i Håbo 09 Okt 2023 | Skola





Vad är det frågan om? Jo,det vi behöver är REALISM.
Jag har sagt det förut. Om ALLA människor gjorde det bästa av sin situation och intevar avundsjuka,samt om 90% AV ALLA MÄNNISKOR slutade göra medvetna FEL.,då vore vi ganska nära till artickelns betydelse ovan.
Vi behöver ju faktiskt också någon och något som driver samhället framåt med olika broduktioner mm,annars skulle Enhetens folk inte klara sig. Kära vänner ,vi måste vara realister. Tack.
Och vad betyder det konstiga ordet?
Karl-Erik Hamström (kalle på macken)
Där får du förklaringen och när du läst det tror jag att du håller med om att partiet Enhet är den rätta vägen till det liv jag tror de flesta av oss strävar efter att kunna leva. Jag ser att du snubblar lite på tangenterna och visst är det så att även våra politiker och andra makthavare snubblar lite, inte bara på tangenterna. Så visst behövs det en förändring av vetenskapliga tankemönster och förebilder. Tror nog att du själv märkt av en förändring i ditt liv de senaste åren. Ta nu och lyssna på två välkända röster från Skokloster i dagens "Söndagstimme" på: http://www.habonarradio.se/Program.htm
Ha en skön fortsättning på kvällen
Tommy
Kvällshälsningar från Tommy
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).