Hem | Politik | Ska Håbo-seniorerna behöva lida skeppsbrott?

Ska Håbo-seniorerna behöva lida skeppsbrott?

Genom
teckensnitts storlek: Decrease font Enlarge font

Håbo-seniorernas hemvist Skeppet är hotat, eftersom fastigheten (hyrd av kommunen) är till salu.

Ska Håbo-seniorerna behöva lida skeppsbrott? Ska Håbo-seniorerna behöva lida skeppsbrott?


Vad politikerna måste veta inför valet är omfattningen av den verksamhet som nu bedrivs inom Skeppets (och Träffens) väggar:

•         Under 2012 var det 21 402 besök i lokalerna
•         Under 2013 var det 23 099 besök i lokalerna (+ 8 %)
•         En skattning av ca 2,5 timmar per besök blir ca 80 250 timmar enbart under 2013.

Förlust av Skeppet kan inte ersättas av ett eventuellt "Föreningarnas Hus" långt fram i en oviss framtid.

Man måste ha beredskap för ett snabbt alternativ i nutid!

Bo Hansson
En av många Håbo-seniorer

 

* Skeppet

Skeppet är en del av den större fastigheten IP Gallerian och har flera lokaler. Adressen till Skeppet är Kalmarvägen 3, Bålsta. Lokalen sköts om av:

    SPF Håbo
    Håbo Pensionärsförening - PRO
    Bålsta Finska Föreningen - SFRF

Mer att läsa och veta om lokalen finner du på  SPF Håbos sida. Länken öppnas i nytt fönster.



Prenumerera på kommentarer Kommentarer (1 Skickat)

avatar
Peter Kilger 04 Sep 2014
Skeppet,
du har rätt Bo, så det är väl dags att "jaga upp" en ny lokal på lämplig plats i Bålsta. Hur många är intresserade av att hjälpa till med förslag, idéer, synpunkter? Jag välkomnar gärna en diskussion och handlingsplan om hur vi går vidare med detta. Det är mycket som behöver göras i kommunen och det är ju alltid en fråga om prioriteringar och framförallt finansiering av allas önskemål. Tyvärr så går det inte att låna till allt som behövs och skjuta alla kostnader på framtiden till våra barn och barnbarn. Just nu har enbart kommunen 744 miljoner i skulder (Håbohus skuld c:a 600 miljoner inte inräknad) Räntekostnaden för enbart kommunen exklusive Håbohus är för närvarande 38 miljoner om året! Så låt oss vara realistiska så vi inte hamnar i "Lyxfällan". Å andra sidan är det väl dagens pensionärer som har jobbat ihop det som var tänkt att vi på ålderns höst skulle få njuta av. Som sagt hur går vi vidare och får en lokal för oss "gamlingar"? Jag ska göra vad jag kan, men det är Du som bestämmer hur vi går vidare den 14/9! Fagra löften har vi nog av, det behövs konkret arbete för att nå resultat.
Med vänlig hälsning
Peter Kilger en senior
totalt: 1 | visar: 1 - 1

Lämna kommentar

OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in

Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.

Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Vänligen knappa in koden som finnes i bilden:

Captcha

Bålsta Kabel TV






Bedöm denna artikel:

0

Fler nyheter

1 2 3 4 5 > Visar 1 - 20 av 2751