Håboalliansen tar ansvar för Håbo kommuns ekonomi
Socialdemokraterna har genom aktivt samarbete med Sverigedemokraterna lagt en gemensam budget för 2016. Detta fastställdes i går, måndagen den 15/6, för Håbo kommun. Man fick också stöd av Vänstern och Bålstapartiet

PRESSMEDDELANDE 16 JUNI 2015
Att olika konstellationer kommit överens innan de formella beslutsmötena är vanligt, men att S och V genom eftergifter gör upp med SD om budgeten, den kanske tyngsta politiska frågan, är desto mer ovanligt och får väl onekligen ses som en milstolpe i Håbopolitikens utveckling.
Håboalliansen står dock fast vid att varje enskild krona av Håbobornas pengar inte används för att bedriva överbudspolitik, samt att en av Håboalliansens övergripande viktigaste målsättningar är att ta ett långsiktigt ansvar för kommunens ekonomi. Den enda procenten slår mot budgetens resultat och innebär att det överskottsmål om två procent över tiden som alla partier i kommunfullmäktige tidigare enats om bryts, om inte stora nedskärningar görs åren framöver. Till detta ska läggas hotet om ökande räntekostnader vilket kommer att skära i bl.a. skola och omsorg.
S, V, SD och Båp har utgått från vår budget och gjort smärre tillägg till denna. Detta får ses som ett gott betyg åt Håboalliansens budgetförslag att oppositionen i stort accepterat denna. Skillnaden i pengar utgör ca 10 miljoner kronor, vilket är cirka en procent av budgetens helhet.
Håboalliansen har beslutat att inte avgå, trots att S, V, SD och Båp-budgeten kommer att vara styrande för ekonomin 2016. Vi avvaktar kompletteringsbudgeten i höst. Håboalliansen har tagit det beslutet utifrån övertygelsen att vi på bästa sätt vill säkra det långsiktiga ansvarstagandet.


Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Nya siffror: Nu bor det 22 973 personer i Håbo 21 Feb 2025 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola
- Elin Söderlind får Håbo kulturstipendium 16 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Håbo ger småföretagare goda förutsättningar i ny jämförelse 16 Okt 2023 | Företag
- Nya historiska spökberättelser om Håbo! 16 Okt 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Färre behöriga till gymnasiet i Håbo 09 Okt 2023 | Skola
Nu hoppas vi inom oppositionen att vi alla tillsammans, och i samverkan kan lösa finansieringen av driftbudgeten i höst.
Ni får gärna ta samma iniativ som vi i Bålstapartiet gjorde, bjud in (S), (V), (SD) och (Båp) till en förutsättningslös diskussion med anledning av det besvärliga parlamentariska läget i Håbo, det vill säga att ni är i minoritet i både kommunfullmäktige och i nämder och styrelser, och det redan innan denna budget beslutades.
Om man har 18 av 41 mandat borde kanske vara "lite lyhörd" och i alla fall visa lite försök till samverkan för att få till en majoritet i de stora frågorna som t.ex budget, inte försöka att motarbeta och förringa de partierna som inte återfinns inom er allians, vissa kallar det ödmjukhet:))
Du kan om du vill.
Trevlig Midsommar
Nu måste du förklara hur överskottet kom till. Sanningen var att nästan alla nämnder gick med underskott till ett sammanlagt värde av mer 8 Mkr. Anledningen till vårt positiva överskott var AFA pengarna och de försäkringspengar vi fick för förskolan i skokloster
Det finns alltid omständigheter som gör att man löpande omprövar den gällande budgeten mot verkligheten, tex. det det som du nämner och andra saker som ändrade skatteprognoser, både bättre och sämre, ökade och minskade behov i verksamheterna etc. En budget är ju alltid en skattning av vad man tror/vill att det skall bli.
Sedan när det ju så att återbetalningen av AFA-pengarna så påverkar det över tid då det är en återbetalning som vi tidigare betalat in och påverkat tidigare resultat, inga pengar som bara någon skänker oss.
Så är det även med tex.utbetalda försäkringspengar, det kommer in pengar ett år efter en totalskada men det kostar pengar åren efter i ökad drift på grund av den investeringen som måste göras.
Det som jag tycker att alliansen gör fel är att man BARA räknar på det framtida resultatet, inte på det faktiska som hänt och som påverkar kommunen "på riktigt"
Med minoritetsmajoritetens sätt att räkna så skulle det innebära att om det kommer in en oplanerad inkomst under 2016, typ AFA igen, så har vi massor att spendera 2017 och ändå ha ett resultat på 2 % under dessa två år, bara för att behöva skära i verksamheten under 2018 igen, detta kallar jag "jojo-politik" och är inget som Bålstapartiet vill medverka till.
Här har du siffrorna för den senaste mandatperioden när (S), (V), (MP) och Bålstapartiet regerade:
2011 3,4%
2012 3,0%
2013 4,8%
2014 1,8%
Ett snitt på 3.25% per år i resultat
PS
Om du tar resultatet som blir nu under 2015, och vår budget för 2016 och räknar ut det faktiska resultatet under de senaste fyra åren (-13 till -16) så ser du på ett riktigare sätt hur verkligheten ser ut.
Kanske har inte den nuvarande minoritetsmajoriteten riktigt förstått att allt inte hänger på varje enskilt år, eller enbart på kommande år, ett faktum som ororar mig om deras ekonomiska kompetens:))
DS
Dina siffror är baserad på alla bokslut där oförutsedda inkomster har landat hos kommunen. Jag trodde att du visste hur man driver verksamheterna i kommuner och övrig industriell verksamhet. Verksamheterna bedrivs baserad på prognostiserade siffror från kommunförbundet och skatteverket som sammanställs till en budget som nämnder och förvaltningar ska hålla sig till, inte till de oförutsedda inkomster som senare trillar in till kommunen.
Vad man kunde konstatera i det senaste bokslutet var att bildningsnämnden och socialnämnden hade kraftiga underskott i sina verksamheter men att AFA pengarna tillsammans med Försäkringspengar gjorde att man till slut fick ett possitivt bokslut. Så jobbar ingen annan än kommunerna, man har dålig respekt för den budget som tilldelats. De enda pengar som kan användas till oförutsedda händelser i nämnderna är de många miljonerna som ligger hos kommunstyrelsen för oförutsedda utgifter, inte pengar som staten/skatteverket helt plötsligt faller ut. Hade nämnderna hållit sina budgetar hade vi kunnat betala av mer på våra lån.
Sedan har vi att göra med verksamheter som hela tiden ändras utan vår påverkan, familjehemplaceingar, handikappanpassning inflyttningar, fler eller färre skolbarn och gymnasielever etc. saker som har en omställningstid att beakta och som kostar under tiden.
Även om du, felaktigt, skulle ta bort AFA- pengarna så ser vårt resultat över tid förra
mandatperioden riktigt bra ut, du kan inte felaktigt bara peka på ett enskilt år.
Vi visste att det skulle komma extra-pengar och då behöver man kanske inte säga upp lärare eller strunta i att teckna avtal om flyktinmottagning etc bara för att komma ner i budget och få en ännu större vinst i kommunen för att betala av våra lån med, så tycker i alla fall jag men kanske inte du, det kallas olika politik och idelogi
Med vänlig hälsning Tommy Hildorsson
Ja, det får man aldrig reda i ett forum som tillåter att det skrivs utan att vara inloggad och godkänd av ägaren. Bara att gilla läget eller låta bli
Hälsningar Owe Fröjd
medborgare, förvärvsarbetande skattebetalare och fritidspolitiker
Annat var det under Owe:s åtta år i majoritetsstyre...
Vad är strategin för att få igen den på 18 mandat?
Med vänlig hälsning
Christian
Investeringsbudgeten har stor chans att gå igenom i höst med hjälp av SD 5 mandat om man får tro på löftet Michael Rubbestad gav efter KF mötet i Juni i Skokloster. Låt oss hoppas på det.
Kommunen har ännu inte antagit investeringsudgeten, nybyggnationer, ny asfalt, husunnderhåll, vägbyggen etc.
Dessa investeringar finansieras av förra årets vinst samt nyupptagna lån.
Vill man inte låna mer kan man tex sälja något i stället, tex hela allmännyttan (Håbohus), sälja skolor och pensionärslägenheter och sedan lite dyrare hyra tillbaks dessa lokaler vilket över tid totalt blir dyrare men vi slipper att låna och vara så högt skuldsatt, detta styrs, tyvärr, ofta av politiska idelogier snarare än sunt förnuft.
Man kan jämföra det att om du har en villa som är värd 3.000.000 och har lån på 2.000.000 så har du en månadskostnad på ränta för 2.000.000 plus driftkostnader.
Om du säljer villan till ett bostadsföretag för 3.000.000 så kan du betala av ditt lån på 2.000.000 och bli skuldfri, du har även över 1.000.000 att investera i något annat som du tycker är bättre eller roligare.
Men för att ha någonstans att bo måste du nu hyra tillbaks din villa av den du sålde den till, hyran blir nu mycket högre då företaget du hyr av har en anskaffningskostnad på 3.000.000 och vill ha en vinst på 10-15 % av sitt satsade kapital. (bland annat den värdeökning som annars hade gått till dig själv:)
Hur det blir i höst när denna budget skall tas är fortfarande oklart, nu handlar det om vi skall sälja något för att köpa något annat, eller behålla det vi har och låna för att köpa det vi behöver.
Om man väljer det förstnämnda och överför detta också till ett privatekonomiskt exempel kan det vara så här, samma förutsättningar som ovan, du har en villa värd 3.000.000 och har ett lån på 2.000.000.
Din värmepump pajar och måste bytas, kostnad 100.000, du kan då välja att låna 100.000 på villan och byta värmepumpen eftersom detta måste göras. Det andra alternativet är att du säljer din bil, som är värd 100.000 tar dessa pengar för att betala värmepumpsbytet, sedan hyr du en ny bil eftersom du även är i behov av en bil för att ta dig till och från arbetet.
Båda alternativen medför en ökad månadskostnad, att hyra en ny bil är troligtvis dyrare än att betala ränta på ett nytt lån och det är då idelogin avgör, om kommunen skall äga nått själv med lån eller inte äga nått utan lån, men båda exemplen är med en dyrare månadskostnad som följd, och som måste finansieras av våra skatteintäkter, och det är endast våra skatteintäkter som vi har som skall betala skola och äldreomsorg etc. och som kallas driftbudget.
Det måste till ett beslut om HUR den skall betalas, kan/vill inte en majoritet betala, antingen genom nya lån eller sälja något av värde som kommunen redan äger och inte har någon skuld på, så måste den ändras och minskas
Har du inte gjort det lite för enkelt i dina beräkningar. Du kanske köpte din villa för 1000 000 för många år sedan och lånade upp till 2000 000 för reparation och en ny bil. Nu säljer han villan för 3000 000 som då resulterar i en reavinstbeskattning på 22% av 2000 000 = 440 000 kr minus reparationer gjorda de senaste 5 åren. Sedan blir troligtvis 2016 det sista året för ränteavdrag och du får en helt annan bild av läget där skuldfria fastigheter får en annan status. Därför tror jag på en försäljning på 50% av allmännyttan (Håbohus).
Som sagt bara ett exempel:))))))))))))))))
Om man ger ett exempel så måste alla parametrarna vara där annars är det ett exemplel utan värde.
.
Som jag skrev tidigare så vara detta bara ett exempel för att VISA PRINCIPEN mellan drift och investeringsbudget, inget annat!!
Parametern för reavinstbeskattningen på 22% är känt.
OM personen köpt villan för 4 mijoner och sålt den för 3 så blir det en förlust, ingen reavinst och ingen reavinstbeskattning.
Jag skriver det ännu en gång, detta var bara ett exempel på hur kommunens olika budgetar hänger ihop.
Denna debatt blir lite som om fröken i årskurs 1 frågar Håkan: Om Lisa har 4 äpplen och Sven har tre, hur många har dom tillsammans, och Håkan ifrågasätter fröken om Lisa verkligen har 4 äpplen och om alla tre av Svens äpplen verkligen är hans egna, detta är ju ointressant för svaret som blir 7 äpplen:))))
Hursomhelst med budgeten så sa väl SD samma sak som S och Båp att de är beredda att ta ansvar och diskutera budgeten (framtida budgetar) för Håbos bästa.
Då ligger bollen hos den styrande minoriteten att kontakta någon (några) av dessa för att vara säker på att få igenom framtida budgetar.
Med vänlig hälsning
Christian
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).