Misslyckad satsning på Skokloster
Nuvarande majoriteten har totalt misslyckats med att göra Skokloster mer attraktivt. Förra majoriteten gjorde heller inget för att attraktionsvärdet skulle höjas så det är förståeligt när företagare och entreprenörer tröttnar på att driva rörelse när inget händer. En färja mellan Skokloster och Knivsta är en mycket god idé som varit på tapeten i många år men som ingen riktigt velat ta tag i. Att det är privat mark på ena eller andra sidan kan knappast utgöra något hinder, det finns en prislapp på allt och det är vår fasta övertygelse att fördelarna vida överstiger den kostnaden.
Idag måste de boende i Skokloster gå eller cykla längs bilvägen för att ta sig till Slottsskogen. Vi menar att det här behöver byggas en ny gång och cykelväg mellan de två områdena för att såväl ung som gammal på ett säkert sätt skall kunna ta sig till skola, affär, vänner och familj.
I Krägga har det satsats miljonbelopp på kommunalt vatten och avlopp men när invånarna nyligen ville anlägga en lekplats för den växande skaran barn var kommunen inte villig att satsa ekonomiskt utan hänvisade likt färjan till att det var privat ägd mark. Vi menar att man i detta läge borde köpa upp det lilla markområde som behövdes till denna viktiga del i ett aktivt och engagerat samhälle.
Det är tydligt att våra kransområden inte innehar någon betydande del i planeringen av kommunens framtid. Delar som Skokloster, Krägga, Torresta, Vreta, Häggeby och Övergran måste få vara en naturlig del av framtidsplaneringen. Tänk vad en färjelinje mellan Knivsta och Skokloster skulle betyda för miljön med kortare resor. Vart är idén med ett fossilbränslefritt Håbo år 2030?
Nu är det dags för nya idéer och nya politiker som tar tag i det som är viktigt för alla delar av vår kommun för att vi tillsammans ska bygga ett blomstrande Håbo.
Bengt Björkman, Krägga,
Robert Kohlström, Skokloster och
Michael Rubbestad, Bålsta.
Kandidater för Sverigedemokraterna i Håbo kommun.
Bedöm denna artikel:
Fler nyheter
- Traditionell julmarknad på Skoklosters slott 25 Nov 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo deltar i SCB:s stora medborgarundersökning 28 Aug 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommuns resultat i EU-valet 14 Jun 2024 | Politik
- Skoklosters slott bygger ny lekmiljö för barn 20 Maj 2024 | Skokloster
- Sex av tio barngrupper för stora i Håbo 17 Maj 2024 | Skola
- Susanna Alakoski och Elise Karlsson får Jan Fridegårdpriset 2024 09 Apr 2024 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Sommarläger på finska – ett samarbete mellan Håbo och Enköping 09 Apr 2024 | Politik
- Så vill vi förändra Håbo! - ungdomar berättar med vernissage 20 Mar 2024 | Ungdom
- Barocka buketter inleder säsongen på slottet 20 Mar 2024 | Skokloster
- Full fart när rekryteringsmässan hölls på Fridegårdsgymnasiet 08 Mar 2024 | Företag
- Nya siffror: Befolkningen ökar i Håbo – nu 22 974 personer 26 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Del av Stockholmsvägen stängs av 20 Feb 2024 | Politik
- Så gör du ditt hem personligare - med fototapet 20 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Hushållens disponibla inkomster sjunker i Håbo 16 Feb 2024 | Övriga Nyheter
- Håbo kommun klättrar i utmärkelsen Bästa Tillväxt 18 Dec 2023 | Företag
- Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Håbos mest olycksdrabbade vägar 18 Dec 2023 | Övriga Nyheter
- Traditionell julmarknad i storslagen slottsmiljö 29 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Fyra av tio elever når inte gymnasieexamen i Håbo 29 Nov 2023 | Skola
- Elin Söderlind får Håbo kulturstipendium 16 Nov 2023 | Kultur/Konst/Lokalhistoria
- Håbo ger småföretagare goda förutsättningar i ny jämförelse 16 Okt 2023 | Företag
Kommentarer (3 Skickat)
Med vänlig hälsning Tommy
Lämna kommentar
OBS att du måste vara inloggad för att kunna skicka kommentar!
Klicka här för att logga in
Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.
Skulle du känna dig förolämpad/kränkt av ett/flera ord/uttryck, vänligen kontakta HåboPortalen (info@haboportalen.se).